başarılı freelancer

Mutlu ve Başarılı Bir Freelancer Olmak İçin 7 İpucu

Freelancer çalışmak sadece iş arayanlar tarafında değil iş verenler tarafında da son yıllarda popülerliğini arttıran bir çalışma modeli olmaktadır. Buffer tarafından yapılan bir ankette, 2.500 katılımcının %99’u kariyerleri boyunca en azından bir süre uzaktan çalışmayı denemek istediklerini söylemişlerdir. Anketten de anlaşılacağı üzere serbest çalışma modeli insanların %99’una cazip gözükmektedir.

Ancak freelancer olarak uzaktan çalışma gözüktüğü kadar kolay olmamakla birlikte, beraberinde bir hayli zorluklar da getirmektedir. Bazı insanlar için aşırı çalışma, herhangi bir çalışma sınırı koymama, günlük ev işlerinin işleri kesintiye uğratması, çalışma motivasyonu ve üretkenliğe doğrudan etki eder.

Pek çok unsur freelancer çalışma modelini etkilemekte başarıya ve mutluluğa giden yolda karşınıza çıkmaktadır. Siz de başarılı aynı zamanda da mutlu bir freelancer olmak için 7 ipucuna mutlaka göz atın.

1) Sınırları belirleyin

Mutlaka bir sınır belirleyin. Kendi projelerinize ya da müşterilerinize alırı bir zaman ayırarak kişisel zamanınızı işlerin arasında kaybetmeyin. Doğru zaman dilimlerin de ve yeterli miktarda çalışmak için sıkı prensipler edinin. Çalışma saatlerinizi esnetmeyin özellikle saatler konusunda taviz vermeyin.

2) Özel bir çalışma alanı belirleyin

Her ne kadar serbest çalışma adı altında freelance bir meslek dalı oluşmuş ise de mutlaka özel bir çalışma alanında işlerinizi yürütün. Çalışma ortamında dikkat dağıtan şeylerin olmaması işlerinizin aksamaması ve maksimum performans için çok önemlidir. Çalışırken bir yandan oyun konsoluna gözünüzün kayması, tv kanallarında geçen son dakika haberleri, falanca dizinin yeni fragmanı ya da herhangi bir maçın özeti gibi göz önünde dolaşan unsurlar motivasyonunuzu düşürecek, dikkatinizi dağıtacaktır.

Aynı zamanda yatak içerisinde çalışırken uyuyakalmak gibi durumları hiç hesaba katmıyorum. Özel alanınızda dikkat dağıtıcı unsurları yok edin, işinizi konsantre olun. Bu işlem için evinizin bir köşesini ofis alanına dönüştürerek işe başlayabilirsiniz ve bu kısmı sadece çalışma saatlerinde kullanmayı temel prensip olarak ilke edinin.

3) Sıralamaları değiştirin

Bazı durumlarda siz farkında olmadan dikkatinizi dağıtan arka plan sesleri, ışıklandırma ve çalışma saatleri projelerin teslimatı için ciddi riskler taşıyabilir. Adaptasyon problemleri yaşadığınızı fark ettiğiniz zaman dilimlerinde kafeler, açık alanlar, evinizin balkon ya da terası gibi alanlarda çalışma adaptasyonunuzu değiştirebilir, pozitif olarak verim almanızı sağlayabilir.

Bir çalışma alanı bulma konusunda pek emin değilseniz konumlar hakkında bilgi ve yorumlar içeren tripadvisor gibi sitelerden yararlanın. Mümkünse freelance sosyal medya gruplarında konumlar hakkında fikir alışverişlerinde bulunun.

4) Bir program yapın (ve buna uyun)

Özgür çalışmanın temel ilkesinin sizi yöneten birinin olmadığını asla unutmayın. Ancak kendinizin de yönetime ihtiyaç duyacağı gerçeğini asla göz ardı etmeyin. İşin özünde disiplin kesinlikle şart. Haftalık hedefler en ideal zaman aralıkları olarak tartışmasız en sağlıklı programları çıkarmanızı sağlayacaktır. Hedeflerinizi haftalık olarak belirlemek için bir kaç saatinizi ayırın ve hergün bu hedeflere ulaşmak için kendinize görevler belirleyin. (Bu görevleri asla ihmal etmeyin)

Çalışma saatlerinizi planlayabilecek kadar şanslı olanlardan iseniz, ailenize ayırmanız gereken zaman dilimi, evrak işleri, dijital projeler, yeni görüşmeler gibi işiniz ile ilgili ya da ilgisiz maddeleri sıralayarak programlayın. Günü planlamanın size ait olduğu zaman diliminde yemek araları ve çeşitli dinlenme sürelerini asla planlamayı ihmal etmeyin.

5) Önceliklerinizi bilin

Önceliklerini tespit eden ve bunun farkında olan insanlar her zaman daha kolay ve doğru kararlar almaktadırlar. Siz de kendiniz için önemli olan hedefleri ölçmeli ve kariyeriniz için sıralamaya sokmalısınız. Örneğin önceliklerinizden bir tanesi ailenize ayırmanız gereken zaman ise, hazırladığınız program da mutlaka eşinize ve çocuklarınıza yer ayırmalısınız. Ya da öncelikleriniz arasında kariyerinizi freelancer olarak büyütmek var ise bu amaç için kişisel gelişim kursları, online eğitimler gibi ihtiyaçlarınıza zaman ayırın.

 6) Doğru araçlara yatırım yapın

Freelancer çalışma sisteminde kullanılan yazılım, araç, program vb. materyaller işlerin başarıya ulaşmasında büyük rol oynamaktadır. Hizmet kitlenize uygun doğru iletişim araçları (whatsapp, skype vb.), işinizi kolaylaştıracak masa üstü ya da mobil uygulamalar, cihaz güvenliğinizi sağlayacak antivirüs yazılımları gibi ihtiyaçlarınız için doğru yatırımlar ile işinize verdiği yanıtın sağlıklı olduğundan emin olun. Gerekirse özel yazılım ya da programlar sipariş ederek iş hayatınızı kolaylaştırın. Bu tip yatırımlarda aceleci olmadan tecrübelerinizi biriktirerek, gerçekten sorun ya da ihtiyaçlarınıza çözüm olacak ürünlere yatırım yapın. Ücretsiz alternatifi olan uygulamalar için maliyeti en düşük tutma ilkesini esas alabilirsiniz.

 7) Kendinizi unutmayın

Herkesin iş dışında da bir hayata ihtiyacı olduğu gerçeğinden kaçmayın ve siz de huzurlu zaman dilimlerini öncelikleriniz arasına koyun. Sizi heyecanlandıran, sakinleştiren, negatif yükünüzü atmanızı sağlayan şeylere zaman ayırmayı asla unutmayın. İş dışında kalan zamanlarda çeşitli etkinlikler ya da seminerlere katılmak sizin için harika bir fırsat olabilir, ancak işlerden uzaklaşmak da bir o kadar fayda sağlayabilir.

Sonuçta ideal yaşam tarzınızı belirlemek için özgür çalışma modelini tercih eden kişilerdensiniz, bu ayrıcalığı iyi kullanın.

Makalenin daha fazla kişi tarafından okunmasını sağlamak için aşağıda yer alan platformlarda paylaşabilirsiniz.

Tags
Etiket yok
Share

Related articles