freelancer siteleri

Türkiye’de Freelancer Çalışma Siteleri

freelancer siteleri ; belli bir uzmanlık alanında serbest hizmet vermeye yönelik çalışan kişilerin bir arada olduğu sitelerdir. Ülkemizde bir firmaya bağlı olmadan kolayca işinizi yürütebilirsiniz. Serbest olarak çalışan kişiler internet üzerinden hizmet arayanlar ile hizmet verenleri buluşturan freelancer çalışma sitelerinden kolayca iş bulabilirler.

 • Webly
 • Proje Kurdu
 • Uzman Kirala
 • Elaman.net
 • Bionluk
 • Sanalişçi
 • R10
 • Herişi
 • Sadeceon
 • Armut
 • Eksperin
 • Sahibinden
 • Backlink
 • Hızlıbul

Ülkemizde hem yabancı web siteleri hem de Türkiye kaynaklı web siteleri aracılığı ile evinizde oturarak dünyanın her yerinde size ihtiyaç duyan kişilere ulaşabilir ve birçok projede yer alabilirsiniz. Detaylara geçmeden önce dilerseniz freelancer nedir adlı yazımızı okuyarak daha kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.

İşte size Türkiye’de freelancer çalışma siteleri;

2019 yılında faaliyetlerine başlayan ve “Yeni Nesil Freelancer Merkezi” sloganıyla yola çıkan platform, kısa süre içinde geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmıştır. Bu platform üzerinde animasyon video, dijital pazarlama,  grafik-tasarım,  yazı ve çeviri,  yazılım-teknoloji gibi birçok kategoride onlarca uzmanlık alanında çevrim içi hizmet alabilir ya da satabilirsiniz.

Sisteme üye olarak uzmanlık alanınızın altında ilan  verebilirsiniz. Ayrıca alıcı ilanlarını da inceleyebilirsiniz. Alıcı ile satıcı iletişim kurduktan sonra iş verilir. Ödeme alınır ve ödeme havuz sisteminde bekletilir. Sonrasında iş teslimi yapılır ve onay verildiği anda ödeme alınır. Sistem sizden belli bir komisyon keserek çalışır. Burada kolayca müşteri bulabilir ve gelirlerinizi arttırabilirsiniz. Ayrıca başarılı işler çıkararak güçlü referanslar edinebilirsiniz.

 • Proje Kurdu

Burada sürekli güncel iş ilanı bulabilirsiniz. Web sitesinin en avantajlı yanlarından biri de uzmanlık alanlarının çok çeşitli olmasıdır. Freelancer siteleri arasında bu şirket dünyanın en büyük freelance platformlarından biri olan freelancer.com sitesinin Türkiye versiyonu olarak gösterilmektedir. Sistem çok basit bir çalışma prensibine sahiptir.

İlanlara bakarak teklifinizi gönderebilirsiniz.  Proje sahibi size onay verdikten sonra çalışmaya başlayabilirsiniz. Projenizi teslim ederek puan kazanabilir ve güçlü referanslar elde edebilirsiniz. Ödeme alma konusunda da sorun yaşamazsınız. Web sitesinin Alexa Türkiye sıralaması da ilk 5000 içinde olduğu için çok nitelikli işler alabilirsiniz.

 • Uzman Kirala

Ülkemizdeki en köklü serbest çalışma siteleri arasındadır. Sistem üzerinde 65 binden fazla serbest çalışan uzman vardır. Bu uzmanlar 200’den farklı uzmanlık alanında çalışmalarını yürütürler. Sistemde yazılım ve dijital uzmanlık alanlarıyla ilgili ilanlar daha fazladır.  Sistem üzerinde 30 binden fazla aktif ilan bulabilirsiniz.

Sisteme üye olarak uzmanlık alanınızı belirtin. Sonrasında teklifler vererek proje hakkında çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu süreçten sonra teklif bedeliniz havuz hesabında beklemeye alınır.  Teslim ettiğiniz proje onaylandığı anda otomatik olarak ücretiniz hesabınıza geçer. Bu uygulamanın Alexa Türkiye sıralaması ilk 1000 içindedir. Yani uzman kirala Türkiye’de freelancer çalışma siteleri arasında popüler bir yere sahiptir.

 • Eleman.net

Bu web sitesi daha çok iş ilanları vermekteydi. Ancak son yıllarda serbest çalışanlar için iş ilanlarına da yer vermeye başladı.  Detaylı arama üzerinden serbest çalışmayı seçerek uzmanlık alanınızda olan birçok projeye başvuru yapabilirsiniz.

Ana sayfa üzerinde freelance iş ilanları başlığına tıklayarak doğrudan serbest çalışma yapabileceğiniz ilanlara erişim sağlayabilirsiniz.  Buraya özgeçmiş oluşturarak üye olabilirsiniz.  Sistemin olumsuz yanlarından biri ise ödeme işlemlerinin bu firmadan bağımsız olarak yapılmasıdır.  Eleman.net direkt serbest çalışma sistemine dayalı açılmış bir web sitesi değildir. Ancak burada da çok popüler bir site olduğu için güçlü markaların freelance projelerini bulabilirsiniz.

 • Bionluk

Ülkemizdeki en büyük freelancer platformları arasında bulunmaktadır.  Web sitesinde daha çok dijital ortamda çalışmalarınızı yürütebileceğiniz bir ortam bulunur. Bu web sitesine üye olduktan sonra uzmanlık alanınızda ilan verebilirsiniz. Grafik tasarım, internet reklamcılığı,  yazı ve çeviri, video ve animasyon, ses ve müzik, yazılım ve teknoloji, iş ve yönetim başlıklarında hizmet verebilirsiniz.

Sistemde bir iş aldığınızda alıcı ödemeyi yapar. Yapılan ödeme bir havuzda birikir. Sizler projeyi yürüterek işi teslim edersiniz. Ardından hizmet verdiğiniz kişi çalışmanızı onaylar ve tutar hesabınıza geçer.  İş tesliminden sonra bionluk sizden %20 oranında hizmet bedeli keser. Bu servis üzerinden çok büyük projeler alarak güzel paralar kazanabilirsiniz.

 • Sanal İşçi

Ülkemizdeki faaliyetlerini her geçen gün arttıran platform, hizmet vermeniz için üye olmanızı gerektirir. Üye olurken kendi yetenek alanlarınızı işaretlersiniz. Web sitesi işaretlediğiniz yeteneklerinize göre sizleri kategorize eder. Web sitesi üzerinde daha çok web dünyası ve bilişim teknolojileri alanlarına dayalı hizmet alabilirsiniz.

Web sitesinde kendinize özel etkili bir profil oluşturabilir ve insanlara kendinize tanıtabilirsiniz. Sistemde sadece gold üyelere canlı chat ve kısa mesaj bildirimi açık olacaktır. Hizmet verdiğiniz kişiler profilinize yorum yapabilir, sizleri takip edebilir ya da favorilerine ekleyerek daha sonra da ulaşabilirler. Yolun başında olanlar için pratik ve güvenli bir freelancer iş platformudur.

Ülkemizdeki en köklü webmaster forumlarından biridir. Bu forumda birçok konuda bilgi girişi yapabileceğiniz gibi özellikle web tasarım, dijital pazarlama, arama motoru optimizasyonu, içerik yazarlığı ve bilişim alanlarında hizmet verebilirsiniz. Alıcı ile satıcıların kolayca buluşabildiği bir platformdur.

Siteye üye olabilmek için davetiyeye ihtiyacınız vardır. Üye olan bir kişi size davetiye yollamadan kayıt işlemi gerçekleştiremezsiniz. Ayrıca yaptığınız tüm işler puanlanabilir. Ticaret puanınız sizin sicilinizi belirler. R10 tam pişmeye başladığınız dönemlerde size çok iyi gelecek bir platformdur. Ücretsiz üyelik olduğu gibi ücretli paketleri de vardır. Web sitesi 2000’li yılların en başından bu yana hizmet vermektedir. Bazı alanlarda taban fiyat uygulaması vardır. Mesela Türkçe makale hizmetinde 100 kelimesi 1.5 TL’nin altına iş verilmez.

 • Wmaracı

R10 ile birlikte Türkiye’nin en büyük webmaster portalları arasındadır. Web sitesine üyelik alımları belli aralıklarla kapanır. Alımların açık olduğu zamanlarda kolaya üye olabilirsiniz. Sistem üzerinde çok sayıda iş bulabileceğinizi ifade edelim. Sizlere makale yazarlığı, editörlük, web tasarım, yazılım, e ticaret, dijital pazarlama ve daha birçok alanda etkili çözümler sunmaktadır.

Sistemde kendiniz ilan açabilir ya da iş alanların belli başlıklarda açtıkları ilana başvuru yapabilirsiniz. Başvurularınız mesajlaşma üzerinden yapılır. Ücret ödemesi aranızdaki anlaşmaya göre yapılır. Ancak bazı işlerde taban fiyat uygulaması vardır. İş teslimi sonunda karşılıklı değerlendirme yapabilirsiniz. Birçok iş alarak ticaret sicilinizi iyileştirebilirsiniz.  Yolun başındaki freelancerlar için çok ideal bir başlama platformudur. Taban fiyatlar r10’a göre düşüktür.

 • Her İşi

Kısa bir süre önce yayın hayatına başlasa da ülkemizde geniş bir freelancer topluluğu elde etmiştir. Sistemde 5000 üzerinde uzman olarak görev yapan kişi bulabilirsiniz.  Bu web sitesinde grafik tasarım,  yazı ve çeviri,  internet reklamcılığı,  video ve reklam,  mobil hizmet,  ses ve müzik,  yazılım ve teknoloji,  iş yönetimi alanlarında hizmet alabilirsiniz.

Sistemden iş alabilmek için üye olmanız gerekir. İşverenler web sitesi üzerinden ilan oluşturur.  Sonrasında uzmanlar ilanlara teklif verir. Yapılan anlaşma sonrası iş bedeli havuz hesapta bekletilir.  İş teslim edildikten sonra onay verildiğinde ödemeniz gerçekleşir. Yaptığınız işlerde %20 hizmet bedeli web sitesine verirsiniz. Orta dereceli işler alabilmeniz için etkili bir platform olarak karşımıza çıkar.

 • SadeceOn

Bionluk  tarzında çalışan bir freelancer topluluktur. Web sitesi üzerinde çok sayıda alanda uzmanlık verebilirsiniz. Sisteme üye olduktan sonra hizmet verdiğiniz alanda bir ilan açabilirsiniz. Sonrasında işverenler size ulaşarak anlaşma yaparlar.

Alıcı ile anlaştığınızda ödeme havuz hesabında beklemeye alınır. İş teslimi yaptığınızda alıcı inceleyerek onay verir. Onay aldıktan sonra ödemeniz hesabınıza geçer.  İş teslimi sonrasında sistem sizden belli bir hizmet bedeli alır. Özellikle dijital alanda uzmanlığınız varsa kaliteli projelerde görev almanız için son derece etkili bir platformdur.

 • Armut

Ülkemizde en çok bilinen freelancer siteleri arasındadır. Bunun sebebi ise fiziksel olarak da hizmet verebileceğiniz birçok kategori bulunmasıdır. Bu uygulama üzerinden ustalık işlerine dahi ilan bulabilirsiniz. Sistemin çalışma şekli üyelik üzerinden gerçekleştirilir.

Bir hizmet almak isteyenler sisteme kayıt yaptırır. Sonrasında ise  ücretsiz olarak teklifler sunulur. Açılan hizmete verilen teklifler arasında işi veren kişi bir seçim yapar. Teklif verildiğinde işi alırsanız hemen çalışmanızı yaparak ödemenizi alabilirsiniz. Ayrıca yaptığınız işlerde değerlendirmeler de yapılır. Bu değerlendirmeler sizlere referans oluşturabilir.

Ayrıca mobil uygulaması olan nadir bir Türk freelancer sitesi olarak karşımıza çıkar. Bu uygulama bünyesindeki farklı kategoriler ve her geçen gün büyüyen yapısıyla profesyonelleşme aşamasında sizlere çok şey katacaktır.

 • Sahibinden

Daha çok araba alım satım platformu olarak karşımıza çıkmaktadır. Sizler de bir profil oluşturarak dijital pazarlama, makale yazarlığı, web tasarım ve e ticaret gibi alanlarda ilan oluşturabilir ve iş yapabilirsiniz. Bu platformun freelance iş kapasitesi yeni yeni artmaktadır. Bu yüzden pek tercih edilen bir uygulama değildir. Ancak farklı bir platform üzerinden kendinize iş bulabilmek için üye olarak profil güncellemesi yapmanızı ve arada hesabınızı kontrol etmenizi önerebiliriz.

 • Eksperin

Ülkemizde uzun yıllardan beri geçerliliği olan bir freelancer iş bulma sitesidir. Bu web sitesine üye olarak iş arayan kişilere kolayca ulaşabilirsiniz.  Sisteme üye olarak kolayca işlem yapabilirsiniz.  Çalışma mantığı ise çok basittir.

İşverenler öncelikle hizmet almak istedikleri konuyu arama kutusuna yazarlar. Sonrasında uzman listesinden size ulaşırlar.  Sonrasında görüşme talebi oluştururlar.  Sonrasında görüşme onayı verdiğiniz anda iş arayan kişiye bilgileriniz gönderilir.  Ardından görüşmeler yapılır ve ödeme yapılır. Ödeme bir havuzda bekletilir. İş teslimi yaptığınız an ödeme alabilirsiniz.  Sistem üzerinden hukuk danışmanlığından  teknoloji ve pazarlamaya kadar çok geniş bir iş sahası mevcuttur.  Farklı uzmanlık alanlarındaki kişilerin incelemesi gereken bir platformdur.

 • backlink.com.tr

2011 yılında çalışmalarına start vermiş Türkiye kökenli bir freelancer iş bulma sitesidir. Bu platformda  tanıtım yazısı, genel satış, SEO paketleri, makale ve editörlük gibi alanlarda iş bulabilirsiniz. Daha çok dijital sektöre dayalı olan web sitesi geniş bir tabana hitap eden platformlar arasındadır.

Backlink.com.tr platformu üzerinden ürün ve hizmetleriniz hakkında ilanlar oluşturabilirsiniz. Bir iş için anlaştığınızda ödeme alıcı tarafından yapılır. Alıcının yaptığı ödeme bir havuzda tutulur. İş teslimi sonunda onay verildiği anda hemen alacağınız tutar hesabınıza düşer. Ancak platform yaptığınız işlerden %20’lik bir komisyon kesmektedir. Yüksek fiyatlı iş alabileceğiniz bir platformdur. Ayrıca ödeme konusunda da sıkıntı yaşamayacağınızı belirtebiliriz.

 • Hızlı Bul

Türkiye’de freelancer çalışma siteleri arasında yer alır. Bu firma web master alanında yer alan iş açığını kapatma, işverenle uzmanları bir araya getirme amacıyla hizmet vermeye başlamıştır. 2015 yılından beri hizmet veren platforma üye olarak iş bulabilirsiniz.

Sistem üzerinde alıcılar sizin ilanlarınız için sizinle iletişime geçerler. Anlaştığınız işler için ödeme yapılır. Sonrasında para havuz hesabında bekletilir. İş tamamlayarak onay aldığınız anda ödemeniz hesabınıza aktarılır. Aldığınız işi belirlediğiniz sürede teslim etmeniz gerekir. Onaydan sonra tutar hesabınıza aktarılır. Bu web sitesinin en güzel yanı komisyon oranının %10 olmasıdır. Ayrıca kaliteli ve yüksek kazançlı işler bulabileceğiniz bir uygulamadır.  Platformun en  dikkat çeken özelliklerinden biri de ödeme limitinin olmamasıdır. Yani hesabınızda ne kadar olursa olsun para çekme işlemi talep edebilirsiniz.

Bitirirken

Türkiye’de freelancer çalışma siteleri üzerinden uzmanlıklarını pazarlayabilirsiniz. Yeteneklerinize ve uzmanlık alanınıza göre serbest zamanlı işler alabilirsiniz. Freelancer web siteleri işverenlerle buluşmanızı sağlar.

Freelancer çalışma siteleri farklı sistemlerle hizmet vermektedirler. Bazı sitelerde sadece işveren ve uzman buluşurken bazılarında da para ödemesi havuzda bekletilerek iş onayı sonrası ödeme alınmasıdır.

Türkiye kökenli birçok platformda büyük projelerde görev alabilir ve referanslarınız arasına önemli kurumları ekleyebilirsiniz. Serbest zamanlı çalışırken bu firmalar sayesinde iş bulma ve ödeme alma konusunda hiçbir sorun yaşamazsınız. Bilinenin aksine ülkemizde de yerli olarak hizmet veren çok sayıda gelişmiş ve gelişmekte olan freelancer çalışma siteleri mevcuttur.

 

Tags
Etiket yok
Share

Related articles