freelancer ne demek

Freelancer Ne Demek?

Freelance; bir kuruma bağlı olmadan, uzun vadeli bir bağlayıcılığı bulunmadan gerçekleştirilen çalışma modeline verilen isimdir. Freelancer ise serbest olarak bir yere bağlı olmadan çalışan kişilerdir. Ülkemizde bu terim “Serbest Meslek Erbabı” olarak düşünülebilir. Bizdeki anlamı hiçbir iş yapmayan kişileri yansıtan bir terim olsa da dijital pazarlama modelinin de gelişmesiyle birlikte insanlar bir firmaya bağlı olmadan çalışmalarını yürütmektedir.

Son yıllarda ülkemizde freelancer olarak çalışan kişiler grafik tasarım çalışması, web sitesi projesi, arama motoru optimizasyonu, içerik yazarlığı, editörlük, çevirmenlik, sosyal medyaya dayalı hizmetler gibi birçok alanda hizmet vermektedir. Serbest olarak çalışan kişiler maaş almazlar. Bu bireyler çalıştıkları iş için bir proje bedeli ya da saatlik çalışma ücreti belirleyerek gelir elde ederler. Çalışma saatleri ve süreleri de kendi isteklerine göre değişir.

Freelancer olarak bir firmaya iş yapan kişi sadece aldığı görevi tamamlar. Firma sigorta ve diğer ihtiyaçları karşılamak zorunda değildir. Ülkemizde birçok alanda iş yoğunluğunun olduğu dönemlerde ya da özel bir uzmanlık gerektiren zamanlarda firmalar freelance hizmet alma yoluna giderler.

Freelancer Çalışanlar Nasıl İş Bulur?

Freelancer görev yapan kişiler iş bulma konusunda tereddüt yaşayabilirler. Ancak bu işe girdikten sonra ne kadar kolay iş bulduğunuzu görünce sizler de şaşıracaksınız. Freelancer olarak çalışma hayatın sürdüren kişilerin iş bulabileceği çok sayıda yöntem mevcuttur;

 • Çevrenize Kendinizi Tanıtın

Çevreniz bir alanda uzmansanız en kolay iş bulma yöntemleri arasındadır. Her değişim kendi çevremizden başlar. Çevrenizdeki insanlar sizin hangi alanda hizmet verdiğinizi bilmelidir. Ayrıca insanlara serbest olarak çalıştığınızı bildirin. Tabii çevrenizdeki insanlarla iş yaparken iş ahlakınızı da koruyun. Size bedelsiz ya da çok uygun ücretlere iş yaptırmak isteyen kişilerden uzak durun. Çevrenize kendinizi tanıtarak ilk müşterilerinizi kolayca bulabilirsiniz.

 • İnternet Sitesi Oluşturun

Yapılan araştırmalar  insanların bir hizmet arayışı içinde oldukları zaman %75’inden fazlasının internet üzerinden arayışa girdikleri belirtilmektedir. Bu yüzden kendinize yaptığınız işle ilgili biyografi ve hizmetlerinizi tanıtıcı nitelikte bir web sitesi oluşturun. Web sitenizde yaptığınız işle ilgili kaliteli ve özgün yazılar paylaşın. Böylece hedef kitlenize doğrudan ulaşabilirsiniz. Lokal SEO çalışmaları konusunda da çok uygun bir bütçeyle destek alırsanız, çevrenizde yaşayan insanlar size kolayca ulaşabilirler. Web sitenizi arama motoru optimizasyonu kurallarına uygun olarak oluşturursanız, internet üzerinden hizmet arayan kullanıcılara arama motorları vasıtasıyla kolayca ulaşabilirsiniz.

 • Dijital Reklam Yöntemlerini Deneyin

Google, gelirlerinin önemli bir bölümünü reklamlar üzerinden elde etmektedir. Bununla birlikte kişisel kullanıcılara ve firmalara en uygun maliyetlerle direkt hedef kitle odaklı reklam yapma şansı vermektedir. Sizler de Google Ads gibi uygulamalar üzerinden kendi reklamınızı yapabilirsiniz. Dijital reklam modelleri çok düşük bütçelerle doğrudan sizden hizmet alacak kişilere ulaşmanızı sağlar. Ayrıca dijital ortamda reklam alan web siteleri ve uygulamaları da tercih edebilirsiniz. Reklam yatırımlarınızı yaptıkça kısa süre içinde meyvesini alabilirsiniz.

 • Sosyal Medyanın Gücünü Kullanın

İnternet üzerinden müşteri bulabilmenin önemli yollarından biri  de sosyal medyadır. Sosyal medya kullanıcıları günümüzde hızlı bir artış göstermektedir. Sosyal medyada çok fazla freelancer iş yapan kişi vardır. Sizler de burada rekabet ortamı olsa da kaliteli bir sosyal medya çalışmasıyla hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya uygulamaları üzerinden verdiğiniz hizmeti tanıtırken aktif olmalı ve yaptığınız işi insanlara tanıtmalısınız. Belli aralıklarla da takipçi kitlesi elde edecek ve insanları size bağlayacak ufak çaplı kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Profesyonel sosyal medya yönetimi ile çok geniş bir müşteri kitlesi elde edebilirsiniz.

 • Forum Sitelerine Üye Olun

Forum sitelerini büyük bir halk pazarına benzetebilirsiniz. İnsanlar burada kişisel işler yapabilecekleri kişileri ararlar. Sizler de genel yapıya sahip ve sektörünüzle ilgili iş bulabileceğiniz forum sitelerine üye olun. Forum siteleri üzerinden hizmet arayan kişilerle iletişim kurabilir ve çalışmaya başlayabilirsiniz. Forum siteleri daha küçük çaplı projeler bulabileceğiniz yerlerdir. Burada güçlü referans ve uygun fiyatlı tekliflerle kendinize kolayca müşteri bulabilirsiniz.

 • Freelance İş Bulma Siteleri

Dünyada son yıllarda büyük bir ses getiren iş bulma siteleri ülkemizde de belli bir oranda başarı yakaladıktan sonra farklı varyasyonlarla hizmet vermeye başlamıştır. Sadece freelance iş bulmanıza yardımcı olacak web sitelerine üye olarak da kendinizi çok sayıda başarılı projenin içinde bulabilirsiniz.

Freelance iş siteleri bazıları ücretsiz olarak hizmet verirken bazıları da yaptığınız iş sonunda işveren kişinin onayıyla tutarın hesabınıza geçmesine dayalı çalışır. Bu siteler genel olarak belli bir komisyon karşılığında sizleri işverenlerle buluşturur. Bu sitelerde kendiniz ilan verebilir ya da iş arayan kişilerin verdiği ilanlara tekliflerde bulunabilirsiniz.

Sadece kendi sektörünüzde freelance hizmeti veren web sitelerini de tercih edebilirsiniz. Bu sitelerde işinizin kalitesi, fiyatlarınız, referanslarınız ve iletişim şekliniz alacağınız işlerde doğrudan etkilidir.

 • Güçlü Referanslar Edinin

Güçlü referanslar her zaman bir birey için daha büyük işlerin aralayıcısı olmuştur. Sizler de çalıştığınız kişiler üzerinden yeni işler alabilirsiniz. Genelde bir sektörde hizmet verdiğiniz bir kişi sizden memnun kalırsa ve sizinle iletişimi güçlüyse çevresine de sizlerden bahsedecektir. Böylece sizler de kolayca çevrenizden iş alabilirsiniz.

Müşteri memnuniyeti odaklı çalışırsanız, yaptığınız işin sonuçlarını takip ederek müşterilerinizi memnun ederseniz tabii ki çevresinde reklamınızı yaparak sizlere yeni işler kazandıracaktır. Gördüğünüz gibi freelancer olarak hizmet veren kişilerin iş bulabilecekleri çok sayıda platform bulunmaktadır.

Freelancer Çalışmak Ne Kazandırır?

Freelancer çalışma sistemi ülkemizde değeri daha yeni yeni anlaşılan bir olgudur. Birçok insan serbest zamanlı, bir yere bağlı olmadan gerçekleştirilen bu çalışma sistemine karşı yön yargılıdır. İşte sizlere freelancer çalışma şeklini tercih etmek için birkaç geçerli sebep;

 • Çalışma saatlerinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Yani çalışma saatleriniz esnektir.
 • Vereceğiniz hizmet karşısında alacağınız ücreti belirleme şansınız vardır.
 • İstediğiniz müşteriyle iş yapma şansına erişebilirsiniz.
 • Güçlü referanslar elde edebilirsiniz.
 • Görev almak istediğiniz projeleri kendiniz tercih edebilirsiniz. İstemeyeceğiniz bir projede çalışma şansınız yoktur.
 • Bir ofise bağlı olarak çalışmak zorunda değilsiniz. Ofisiniz bugün bir kafe olurken diğer gün doğada kendinize çalışma ortamı yaratabilirsiniz.
 • Yapacağınız işten en yüksek geliri elde edebilirsiniz.
 • Çalışma aralarınızda molalarınızı kendiniz belirleyebilirsiniz.
 • İstediğiniz zaman dilimlerinde tatil yapabilirsiniz. Ayrıca tatilde bile kısa bir vakit ayırarak işinize hakim olabilirsiniz.
 • Hiç kimseye kılık ve kıyafet konusunda hesap vermek zorunda değilsiniz. Evde pijamayla dahi çalışma şansınız vardır.
 • Bireysel çalışma sisteminizi istediğiniz gibi uygulayabilirsiniz.

Freelancer çalışanlar gördüğünüz gibi birçok konuda oldukça avantajlı şartlarda çalışırlar. Ancak ülkemizde bu işe girerek gelir elde etmekte zorlanan kişiler de vardır. Disiplinli çalışan, insan ilişkileri iyi olan ve kaliteli işler ortaya çıkaran kişiler her zaman yüksek gelirler elde edebilir. Şimdi de sizlerle freelancer çalışma sisteminin olumsuz yanlarını inceleyelim.

Freelancer Çalışma Ne Kaybettirir?

Özgür ve bireysel çalışma fikri insanları freelance çalışma sistemine itmektedir. Özellikle gençler arasında yayılan freelancer şekli çalışma sisteminin bazı kayıpları da beraberinde getirdiği bir gerçektir. Bu liste göreceli de olsa gelin bu çalışma sisteminin olumsuz yanlarına birlikte bakalım;

 • Ne kadar çalışırsanız gelirleriniz o kadar artar. Sağlık durumu ya da tatil yaptığınızda gelir elde edemezsiniz.
 • Sosyal bir güvence konusunda kendi başınızın çaresine bakmak zorunda kalırsınız. Sigorta işlemlerinizi iş aldığınız firmalar yürütmez.
 • Uzun bir süre iş bulamama şansınız olabilir. Bu durumda kendinizi idare edecek gelir elde etmekte zorlanabilirsiniz.
 • Bazı projelerde ücret almadan ya da çok uygun fiyatlara çalışabilirsiniz. Bu durum diğer işlerinizi de aksatabilir.
 • Ödeme alma konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz. İş yaptığınız kişiler sizlere bir ödeme yapmaktan kaçınabilirler.
 • Bazı projelerde işi alabilmek için düşük fiyatlı teklifler vermek zorunda kalabilirsiniz.
 • Bir anlaşmazlık durumunda yasal bir dayanak bulmakta zorlanabilirsiniz.
 • Büyük firmalarla çalışma konusunda zorluk yaşayabilirsiniz.
 • Fatura kesmeniz gereken durumlarda zorluklar yaşayabilirsiniz.
 • Bazı dönemlerde çok uzun saatler boyunca çalışmak zorunda kalabilirsiniz.

Gördüğümüz gibi freelancer olarak çalışmanın bazı olumsuz yanları da vardır. Ödeme konusunda sorunlar yaşamak istemiyorsanız freelance iş yapanlarla kurumları buluşturan bir platformlar bu açıdan profesyonel olarak çalışabileceğiniz alanlardır. Bu kurumlar üzerinden iş alarak ödemenizi sorunsuz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Freelancer İş Kolları Nelerdir?

Freelancer olarak görev yapmak isteyen kişiler farklı alanlarda çalışabilirler. Serbest şekilde çalışabileceğiniz alanlardan genel olarak sizlere bahsedelim;

 • Animasyon&Video

Serbest zamanlı olarak görsel ve video multimedya içerikleri konusunda birçok projede yer alabilirsiniz. Bu alanda 3D animasyon video oluşturabilir,  logo animasyon yazabilir ya da video içeriklerin kurgulanması konusunda hizmet verebilirsiniz. Ayrıca bir sektöre ya da video kanalına yönelik olarak hedef odaklı multimedya çalışmaları yapabilirsiniz.  Günümüzde birçok marka video sektöründe profesyonel destek almaktadır. Yabancı filmlerde Türkçe seslendirme ya da Türkçe içerikler için yabancı dilde seslendirme çalışmalarını gerçekleştirebilirsiniz.

 • Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama tüm dünyada hızla yayılmaya  başlayan bir alan olarak karşımıza çıkar. Firmalar artık tüm satış işlemlerini internet üzerinden farklı kanallarla gerçekleştirmektedir.        Dijital pazarlama alanında sosyal medya hesap yönetimi desteği verebilirsiniz. Ayrıca takipçi kitlesi oluşturma gibi konularda da güncel sosyal medya platformlarında çalışabilirsiniz. Sosyal medya uzmanları ve danışmanları bu alanda çalışabilirler.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) alanında freelance danışmanlık hizmeti verebilirsiniz. Web sitelerini arama motoru kurallarına uygun şekilde Google gibi araçların sonuç sayfalarında üst sıralara çıkarma konusunda destek olabilirsiniz. Dijital pazarlama faaliyetleri kapsamında firmaların ürün ve hizmetlerini Influencer marketing çalışmaları sayesinde pazarlamaları konusunda destek olabilirsiniz. Kendi güçlü sosyal medya hesaplarınız üzerinden tanıtım çalışmaları yapabilir ya da daha farklı şirketlerden bu konuda destek alabilirsiniz.

Arama motorları üzerinde firmalara SEM pazarlama teknikleri konusunda danışmanlık hizmeti verebilirsiniz.  Firmalara özel arama motoru ve çeşitli kanallar üzerinde reklam içerikleri hazırlayabilirsiniz. Birçok web sitesine arama motoru optimizasyonu çalışmaları için tanıtım yazısı hazırlayabilir ya da kendi kanallarınız üzerinden tanıtım yapma fırsatı sunabilirsiniz.

 • Grafik Tasarım

Grafik tasarım konusunda uzmanlığınız varsa firmalara ve şahıslara dijital ortamda reklam faaliyetleri konusunda destek olabilirsiniz. İllüstrasyon çizimleriyle farklı alanlarda gelir elde edebilirsiniz.  Müşterilerinizin istedikleri görselleri çizebilir ve dijital ortama aktarabilirsiniz.

Firma ya da markayı öne çıkaracak, ona karakter katacak olan bir logo tasarımı hizmeti verebilirsiniz.  Farklı sektörlerde firmalara değer katan logolar tasarlayarak istediğiniz gelirleri elde edebilirsiniz. Ayrıca web sitesi tasarımı konusunda da hizmet verebilirsiniz. Webmaster olarak birçok kişisel ve kurumsal web sitesi tasarımı projesinde yer alabilirsiniz.  Ayrıca grafik tasarım alanında photoshop ve görsel optimizasyonu alanında hizmet verebilirsiniz.

 • Yazı&Çeviri

İnternet ortamında son zamanlarda gelişen hizmet alanlarından biri de içerik yazarlığıdır. SEO çalışmalarını yürüten web siteleri için içerik üretimi yapabilirsiniz. Makale yazarak ek gelir de elde etme şansınız vardır. Ayrıca akademik, ticari ya da diğer alanlarda yabancı dil çevirisi yaparak da para kazanabilirsiniz.  Ayrıca dijital ya da basılı yayınlar için editörlük de yapabilirsiniz.  İçerik yazarları tarafından oluşturulan içerikleri anlatım, SEO uyumu, dil bilgisi ve yazım noktalama yönünden inceleyebilirsiniz.

 • Yazılım& Teknoloji

Dijital dünyada web siteleri ve firmalar için yazılım hizmetleri verebilirsiniz. Antivirüs programları satabilirsiniz.  Bunun yanında mobil uygulama geliştirerek firmaların Android ve Apple Store üzerinde sunmasına yardımcı olabilirsiniz.  Ayrıca web programlama ve kod yazılımı gibi konularda firmalara destek olabilirsiniz.

WordPress tabanlı web sitesi kurabilir ve yönetim paneli konusunda müşterilerinize destek olabilirsiniz.  Kişisel web siteleri, e ticaret siteleri, bloglar,  kurumsal web sayfalarını WordPress üzerinden oluşturabilirsiniz. Ayrıca hazır web siteleri kurarak kurumlara ve kişilere teslim edebilirsiniz.

E ticaret danışmanlığı hizmeti de alabilirsiniz. E ticaret hizmeti vermek isteyen kurumlara site kurulumu ve çeşitli pazarlama yöntemleri ile tanıtım çalışmaları konusunda destek olabilirsiniz.

Özetle

Freelancer; bir kuruma bağlı olmadan farklı alanlarda çalışmalar yürüten kişidir. Serbest zamanlı olarak istediğiniz işlerde görev alabilirsiniz.

Freelance olarak çalışmak isteyen kişiler çevresi, sosyal medya, web sitesi, arama motorları, reklam ve tanıtım çalışmaları, freelancer iş bulma platformları ve forumlar gibi alanlardan iş bulabilirler.

Freelancer olarak video, animasyon,  dijital pazarlama,  grafik, tasarım,  yazı, çeviri, yazılım ve teknoloji gibi birçok alanda hizmet verebilirsiniz.  İstediğiniz zaman çalışarak büyük gelirler elde edebilir ve kendi işinizi yürütebilirsiniz.

Tags
Etiket yok
Share

Related articles