freelance

Freelance Çalışma Nedir?

Bu yazımızda dijital dünyanın önlenemez yükselişi ile ortaya çıkan freelance çalışma modeli nedir, hangi meslek grupları için uygundur, sunduğu avantajlar ve beraberinde getirdiği dezavantajlar nelerdir yakından inceliyoruz.

Freelancer Nedir?

 • Freelance Çalışanların Avantajları
 • Freelance Çalışanların Dezavantajları
 • Freelancer Çalışma Türleri
  • Bağlı olduğu kuruma ek olarak freelance çalışanlar
  • Tam zamanlı freelance çalışanlar
  • Sözleşme dönemi süresince tek bir kişiye bağlı freelance çalışanlar
  • Serbest meslek sahibi freelance çalışanlar
 • Freelance Yapılacak İşler
  • Yazılım
  • Grafik Tasarım
  • Online Eğitmenlik
  • Dijital Pazarlama Uzmanlığı
  • İçerik Yönetimi
  • Video Animasyon

Freelancer Nedir?

Serbest çalışan kişiler için kullanılan Freelancer ifadesi, İngilizce kökenli bir kelime olmakla birlikte “serbest mızrak” anlamına gelmektedir. Günümüzde yeni yeni gelişmekte olan bu iş modeli, pek fazla kişi tarafından bilinmese de sunduğu avantajlar ile günden günde popülarite kazanmaya devam etmektedir. Adeta bir kuruma bağlı kalmak istemeyen özgür ruhlu iş insanları için ortaya çıkan bu iş modeli, rahatına düşkün kişiler tarafından da sıkça tercih edilmektedir.

freelancer nedir

freelancer-nedir

Bir memur edasıyla 9-5 çalışmanın ötesinde olan freelancer çalışanlar, birçok konuda avantajlı konumdadır ancak unutulmamalıdır ki her güzel şeyin bir de pek bahsedilmeyen kötü tarafları vardır. Freelancer çalışanlar için bu dezavantajlar bir miktar can sıkıcı olsa da kendi evinde çalışmanın verdiği huzur bunları unutmak için fazlasıyla yeterli gibi. Peki freelance çalışmanın iyi ve kötü yönleri neler?

Freelance Çalışanların Avantajları

freelancer calisanlarin avantajlari

freelancer çalışanların avantajları

 • Freelance iş modelini tercih eden kişilerin belirli bir mesai aralıkları yoktur, bu kişiler mesai saatlerini çalışma planına göre tamamıyla kendileri belirlemektedir. Bu süre 3 saat olabildiği gibi 13 saat de olabilmektedir.
 • Freelance çalışanlar diğer çalışma modellerinin aksine sabah 9’da iş başı yapmazlar, hayatlarında geç uyandıkları için kızacak patronları yoktur. Bu nedenle olacak ki ister gündüz isterseniz de gece dilediğiniz saatlerde gönlünüzde gibi çalışabilir, kendi işinizin patronu olabilirsiniz.
 • Freelancer kişilerin iş hayatı genellikle belirli bir döngüde ilerlemekte ve kişiler hayatlarını idame ettirebilmek adına ne pahasına olursa olsun bu döngüyü devam ettirmek zorundadırlar. Hepinizin merak ettiği bu döngü iş bulmak, projeyi zamanında teslim etmek ve parayı alarak tekrar başa dönmek üzerine kuruludur.
 • Eğer yaptığınız plana sıkı sıkıya bağlı biriyseniz freelance iş modelinde geleneksel iş modellerinin aksine tek bir projeye bağlı kalmak zorunda değilsinizdir. Karşınıza çeşitli fırsatlar çıktığında ya da daha fazla gelire ihtiyaç duyduğunuzda birden fazla işi bir arada yürütebilirsiniz.

Freelance Çalışanların Dezavantajları

 • Freelance iş modelinin avantajları kadar bir o kadar da dezavantajları bulunmaktadır. Bunlar arasındaki en önemli problem ise emeklilik sorunudur. Ancak bu durumun de diğer pek çok konuda olduğu gibi bir çözümü bulunmaktadır. Freelancer kişiler bir şahıs şirketi açarak Bağ-Kur’lu olabilmekte ve sosyal haklardan faydalanabilmektedirler.
 • Asla unutulmamalıdır ki bu iş modelinde en önemli kriterlerden bir tanesi aldığınız işleri zamanında teslim etmenizdir. Eğer disiplinli birisi değilseniz bir plana sadık kalmamak yeni işler almanızı zorlaştıracağı gibi işvereniniz ile aranızın bozulmasına da yol açabilir.
 • Freelance iş modelini tercih eden kişiler Türkiye’nin hatta dünyanın birçok bölgesinden kişiler ile çalışmaktadırlar. Bu kişilerden birçoğu yüz yüze görüşmediğiniz, size dijital platformlardan ulaşan kişiler olmaktadır. Bu nedenle herhangi bir sözleşme imzalanmaması ya da ön ödeme alınmaması halinde işveren projenin ortasında vazgeçerek emeklerinizin boşa gitmesine sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle çalışmaya başlamadan önce sözleşme imzalamak haklarınızı korumak adına son derece kritiktir.
 • Frelance çalışanların en büyük sorunlarından bir diğeri ise iş bulamamaktır. Evet, freelance iş modelinde böyle bir ihtimal yok değil. Ancak iyi bir portföy sunar ve olumlu bir tablo çizerseniz kim size neden iş vermesin öyle değil mi?

Freelancer Çalışma Türleri

Freelancer kişiler bağlı olduğu kuruma ek olarak freelance çalışanlar, tam zamanlı freelance çalışanlar, sözleşme dönemi süresince tek bir kişiye bağlı freelance çalışanlar ve serbest meslek sahibi freelance çalışanlar olmak üzere dörde ayrılmaktadır.

Bağlı olduğu kuruma ek olarak freelance çalışanlar

Bağlı olduğu kuruma ek olarak freelance çalışan kişiler genellikle ek gelir elde etmek adına bu işi yapmaktadırlar. Aynı zamanda bu kişiler yeni bir işletme girişimde bulunmanın eşiğinde oldukları gibi ileride kendi işinin patronu olma yolunda emin adımlar ile ilerlemektedirler.

Tam zamanlı freelance çalışanlar

Tam zamanlı freelance çalışan kişiler herhangi bir kurum ya da kuruluşa bağlı olmamakla birlikte gelirlerini tamamıyla freelance çalışma modeli üzerinden kazanmaktadırlar. Bu kişiler çalışmak için genellikle ev, ofis ya da kafe gibi alanları tercih etmekte ve işverenleri için çalışmalar yürütmektedirler.

Sözleşme dönemi süresince tek bir kişiye bağlı freelance çalışanlar

Bu kişiler sözleşme dönemi süresince yalnızca bir kişiye bağlı çalışmakta ve o kişi için proje geliştirmektedirler. Uzun bir yılın ardından sıkılmış kişiler için harika bir tercih olan bu yöntem, minik bir mola vermek için de oldukça idealdir.

Serbest meslek sahibi freelance çalışanlar

Serbest meslek sahibi freelance çalışanlar, geleneksel iş yöntemlerinin yanı sıra dijitaldeki geleceği öngören ve bu alanda da var olmak isteyen kişilerden oluşmaktadır. Bir yandan geleneksel iş yöntemlerine devam ederken diğer bir taraftan da dijitalde karşısına çıkan iş fırsatlarını değerlendiren bu pasif çalışanlar son derece akılcı bir çalışma yürütse de iş yükünün beraberinde getirdiği yoğun tempo nedeniyle genç yaşta yıpranabilmektedirler.

Freelance Yapılacak İşler

Günümüzde freelance çalışma modeli yaygın olarak yazılım, grafik tasarım, editörlük ve online eğitmenlik gibi dijital alanlarda tercih edilmektedir. Ancak iş alanı kesinlikle bununla sınırlı değildir, örneğin bir e-ticaret yöneticisi de freelance iş modelini benimseyerek kariyerini bu şekilde devam ettirebilmektedir.

Yazılım

Halk arasındaki genel tabiri ile yazılımcılık, geleceğin meslekleri arasında ilk sıraya oynamaktadır. Cep telefonlarından beyaz eşyalara kadar neredeyse hayatımızın her noktasında aktif rol oynayan yazılımlar, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kendisini geliştirecek bir yazılımcıya ihtiyaç duyacaktır. Bu nedenle yapay zeka gibi teknolojiler her ne kadar birçok mesleğin sona ermiş olmasına sebep olsa da yazılımcılar her daim çalışmaya devam edecek ve insanlığa yeni projeler kazandıracaktır.

Tahmin edebileceğiniz üzere büyük oranda freelance iş modelini tercih eden iş alanlarından bir tanesi de şüphesiz yazılımcılardır. Eğer siz de yazılım teknolojilerine ilgi duyuyorsanız hemen bir programlama dili öğrenmeye başlayarak ilk adımı atabilirsiniz, henüz hiçbir şey için geç kalmış sayılmazsınız.

Grafik Tasarım

Dijital sektörün bir başka yaygın iş alanlarından olan grafik tasarım, sunduğu iş imkanları ile de oldukça revaçtadır. Photoshop, Illustrator, Corel Draw gibi grafik tabanlı programlarını iyi düzeyde kullanması bilen grafikerlerin logo, katalog, arayüz tasarımları yaptığı bu meslekte talep oldukça yüksek. Ancak her alanda olduğu gibi grafik tasarım sektöründe de iyi bir portföy şart.

Online Eğitmenlik

Son dönemin en yaygın iş alanlarından bir tanesi olan online eğitmenlik, internet üzerinden eğitim almak isteyen kişilerin ilk tercihlerinden bir tanesi haline gelmiş durumda. Udemy gibi eğitim platformlarının da yaygınlaşması ile çığ gibi büyüyen bu hizmet 7’den 70’e herkesi etkisi altına almış durumda.

Dijital Pazarlama Uzmanlığı

Dijital dünyanın yükselişini fark eden işletmelerin en büyük yardımcısı konumunda olan dijital pazarlama uzmanları, yeni nesil pazarlama yöntemlerinin de en büyük temsilcisi. Arama motoru optimizasyonu, dijital reklamcılık ve sosyal medya uzmanlığı gibi alanlarda çalışmalar yapan dijital pazarlama uzmanları genellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler ile çalışsa da hedef kitlesi arasında büyük ölçekli işletmeler de yok değil.

İçerik Yönetimi

Geçmişten günümüze popülerliğini korumayı başaran mesleklerden bir diğeri ise içerik yönetimi yani editörlüktür. Bundan 10 yıl önce otomobil ve teknoloji dergileri ile karşımıza çıkan editörlerin dijital dünyanın gelişimi ile evrimleşmesi sonucunda ortaya çıkan içerik yönetimi, genellikle blog ve e-ticaret siteleri için tercih edilmektedir.

Video Animasyon

Listemizin belki de en eğlenceli iş alanlarından bir tanesi olan video animasyon, çizgi filmler, tanıtım videoları ve animasyonlar hazırlamayı seven kişilerin mutlaka ilgilenmesi gereken iş alanlarından birisi. Eğer drone ile çekimler yapmak, reklam filmleri ve animasyonlar hazırlamak ilginizi çekiyorsa video animasyon, freelance yapabileceğiniz işler arasında sizin için en uygun olanı.

Freelance iş modeli henüz ülkemizde tam anlamıyla yaygın olmasa da günden güne daha fazla şirketin tercih etmesi ile birlikte geniş kitlelere ulaşmak üzere. Eğer siz de bir freelancer olma yolunda ilerliyor iseniz bu süreçte “o da ne?”, “işsiz misin?” gibi ifadelerin yanı sıra “iki tuşa basıp para kazanıyorsunuz” sözlerini duymaya hazır olmanızı tavsiye ediyoruz. webly ailesine katılarak başarılı bir freelancer olmak için ilk adımı atabilirsiniz.

Tags
Etiket yok
Share

Related articles