DA – PA Değeri Neden Önemli?

SEO söz konusu olduğunda, DA ve PA terimleri ile sıklıkla karşılaşıyoruz. Öncelikle bu terimlerin ne anlama geldiğini öğrenelim.

DA ve PA Nedir? DA – PA Değerleri Ne Anlama Gelir?

DA (Domain Authority), Türkçe’ye alan adı otoritesi olarak çevrilebilir. Alan adının gücünü ve arama motorlarındaki değerini temsil eder.

PA (Page Authority), Türkçe’de sayfa otoritesi anlamına gelir. Arama motorlarının sayfalarınıza biçtiği değeri gösterir.

DA ve PA Metrikleri Önemli mi?

Google başta olmak üzere tüm arama motorları, web sayfalarını sıralarken belli başlı kriterleri göz önünde bulundurur. Bu kriterlere uyan ya da uymayan siteleri kendi nezdinde değerlendirir ve bir nevi puan verir.

DA ve PA, Moz firması tarafından geliştirilen puanlama sistemidir diyebiliriz. Bir sayfanın arama motoru sonuçlarında ne kadar iyi sıralanacağını tahmin eden göstergelerdir.

Moz, en popüler SEO araçlarından biridir. Sitelerin alan adını ve sayfa kalitesini belirlemek adına kendi belirledikleri metriklere göre değerler verir. Bu değerler, bize o site hakkında çok şey anlatır.

Dolayısıyla bu metriklerin önemli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

DA – PA Değeri Neye Göre Belirlenir?

Moz, bu değerleri belirlemek için 40’dan fazla farklı sıralama faktörü kullanır. Bu kriterler, sitenize gelen bağlantıların sayısından kalitesine, içeriklerinizin kullanıcılara sağladığı faydadan sitede kaldıkları süreye kadar uzanan, arama motorları tarafından önemsenen birçok sıralama faktörüne dayanır.

Anahtar kelime seçimleri, anahtar kelime yoğunluğu, trafik kalitesi ve kullanıcı davranışı gibi hususlar da dikkate alınır.

Bu şekilde tasarlanan bir algoritma kullanılarak, 100 puanlık sistem üzerinden sitelere puan verilir.

Yani gördüğünüz bu rakamlar rastgele oluşturulmaz. Gösterilen sonuçların arkasında Moz’un geliştirdiği algoritma yatar. Bu algoritma, arama motorlarının dikkate aldığı kriterlere göre belirlenmiştir.

DA ve PA Değerleri Nasıl Yükseltilir? En İyi Sonucu Almak için İpuçları

DA – PA değeri nasıl artırılır

DA Değeri Nasıl Yükseltilir?

Sitenizin sayfa otoritesini etkileyen ve dikkat etmeniz gereken unsurlar:

 • 404 hatası veren sayfanız olmamalı.
 • Kullandığınız hosting firması kaliteli olmalı ve siteniz daima açık kalmalı.
 • Link verdiğiniz sayfalara dikkat etmelisiniz ve güvenmediğiniz sitelere link verirken nofollow etiketi kullanmalısınız.
 • Aynı şekilde backlink aldığınız sitelere de dikkat etmelisiniz. Link aldığınız siteler kategorinizle alakalı olmalı ve oradan trafik almalısınız. Bunun yanında, spam skoru yüksek web sayfalarından link almamaya özen göstermelisiniz.
 • Sadece tek sayfaya değil, alt sayfalarınıza da link alıp güçlendirmelisiniz.
 • Sitenize gelen ziyaretçilerin sitede kalma sürelerini yükseltmek adına çalışmalar yapmalı ve geçirdikleri süreyi artırmalısınız.
 • Alan adınız yaşlandıkça arama motoru gözünde değeri artacaktır.

PA Değeri Nasıl Yükseltilir?

Sitenizin sayfa otoritesini yükseltecek önemli detaylar:

 • Yazılarınız gerçek anlamda kaliteli ve kullanıcı odaklı olmalıdır. Sadece arama motorunu manipüle etmek için yazılan yazılar genelde başarısız olur. Başarısız yazılar trafik almaz, trafik almayan sayfalarınız arama motorları tarafından değersiz kabul edilir.
 • Güncel kalması gereken içeriklerinizi belli zamanlarda güncellemeniz önemlidir. Güncel olmayan içerikler zamanla etkisini kaybeder ve sıralamadan düşer.
 • Yorumlar ve kullanıcılarla iletişim halinde kalmak önemlidir. Organik olarak gelen yorumlara sahipseniz şanslısınız. Yorumları yanıtsız bırakmayıp ziyaretçileriniz ile etkileşimde kalmaya çalışın.
 • İçeriklerinizin sosyal medyada paylaşılması sayfa değerinizi olumlu etkiler. Sitenizde sosyal medya paylaşım butonlarına yer vermeyi unutmayın. Kaliteli içerik ile ziyaretçilerinizin paylaşımda bulunmalarını sağlayabilirsiniz.

Not: DA ve PA değerleri zamanla yükselir. Tüm süreci doğru yönetseniz bile hemen yükseliş beklememelisiniz. Bu konuda sabırlı olmalısınız. Sabırla doğru adımları atarak otoritenizi yükseltebilirsiniz.

Web sitenizin DA PA değerini arttıran hizmeti satın almak için buraya tıklayınız

Tags
Etiket yok
Share

Related articles