Arşivler: Reports

Jooble nedir?

Jooble hayalinizdeki işi bulmanıza yardım etmek amacıyla kurulmuş olan bir arama motorudur.

Tüm iş ilanlarını, açık iş pozisyonlarını ve güncel iş olanaklarını Jooble arama sonuçlarında bulabilirsiniz. Daha önce böyle bir şey duydunuz mu? Artık Türkiye’deki tüm iş olanakları sadece Jooble’da. Bunun nedeni Jooble’ın, “Türkiye’nin en büyük iş arama sitesi”, “dünyanın önde gelen iş bulma kaynağı” veya buna benzer bir şey olması değildir. Bunun tek sebebi Jooble’ın işleme özellikleridir: herhangi bir başka arama motorunun yaptığı gibi Jooble tüm bilgiyi kendi veritabanında tutmaz, Jooble istediğiniz bilgiyi başka arama motorularından daha iyi arayabilir.

Arama yaptığınızda anahtar kelimelerinize en uygun Türkiye’deki 1340’den fazla iş bulma sitesine yönlendirilebilirsiniz.

Vakit harcamayın artık. Jooble aracılığı ile hayalinizdeki işi ve kariyer fırsatlarını kolayca bulabilirsiniz. Yaşamın sunduğu her şeyi almak isteyen “gurmeler” için bir çok arama filtresi olan gelişmiş arama fırsatı var. Jooble arama sonuçlarında hayalinizdeki işi mutlaka bulabileceksiniz. Tek bir şart hayal ettiğiniz işin var olmasıdır.

Ekibimiz iş aramanızı mümkün olduğu kadar basitleştirmek için durmadan çalışmaktadır. Yeni hizmetler ve özellikleri ekleyerek Jooble’ı geliştirmekteyiz. Konu ile ilgili fikirleriniz ve önerileriniz varsa bize lütfen bildirin.

Fakat bir özdeyişte denildiği gibi: “Bir sefer görmek yüz sefer duymaya bedeldir”. Freelance çalışanlara iş ilanları da mevcut İyi aramalar!

9 Mart 2021

Sermayesiz Freelancer İş Fikri Serisi 1 Yorum Hizmeti

Freelance iş fikri konusunda problem yaşayan arkadaşlarımız için yeni bir yazı dizisi hazırlıyoru. Bu yazı dizisine girişin 1. aşamasında sermayesiz sadece emek ve zaman ile para kazanılabilecek sektörleri anlatmaya başlamak özellikle yeni freelancerlar için çok uygun olacak diye düşünüyorum.

Haydi başlayalım!

Yorum Hizmeti Nedir?

yorum hizmeti; sosyal medya ya da diğer dijital platformlarda firmaların, kişilerin, ya da farklı yapıların kişisel sayfa, işletme profilleri, dükkan sayfaları, profil sayfaları gibi bölümlere olumlu feedback (geri bildirim) bırakmak maksadı ile pek çok kişi ve işletme tarafından tercih edilen, aynı zamanda günden güne de popülerliği artan biz hizmet dalıdır.

Yorum Hizmetini Kimler Satın Alıyor?

Yorum hizmetini, ağırlıklı olarak küçük ve orta ölçekli işletmeler satın alıyor

Nereden Başlamalıyım?

Yorum hizmeti ile para kazanmak için öncelikle yorum yapılacak sosyal medya ya da diğer platformlarda birden fazla üyeliğiniz olması gerekmektedir, ilgili platformlardan hesaplar oluşturarak yorum yazacağınız bir güç elde etmiş olursunuz. Profil sayınız ne kadar fazla ise o kadar farklı kişi adından yorum yazabileceğiniz için temel güç olarak farklı profil sayısı baz alınabilir.

Genellikle Ne Tür Sitelere Yorum Yazdırıyorlar?

Özellikle google play uygulamalarına, google benim işletmem profillerine, instagram gönderilerine, web site yorumlarına, ürün incelemelerine, youtube videolarına, ya da buna benzer dijital ürünlere alıcılar yorum yazdırma gereksinimi duyuyorlar.

Yorum Yazarak Ne Kadar Kazanabilirim?

Yorum hizmeti azımsanmayacak derecede ciddi bir gelir potansiyeline sahiptir, zira artık işletmeler dijital dünyada varlıklarını kabul ettirmek için büyük çaba sarf ediyorlar. Bu kapsamda işletmelerin sanal medyada varlıkları ile ilgili pozitif bildirimlere olan gereksinimleri ve istekleri tahmin edeceğinizin çok daha üzerinde. Dolayısı ile ortada ciddi bir pazar payı var ancak bu pazardan pay alabilmek tamamen sizin emek ve mücadeleniz ile doğru orantılı. Hesap sayınız, yorumlardaki cümlelerinizin kalitesi, işlem hızınız vb. pek çok unsur gelirinizi etkileyebilir.

Yorum Yazacağım Hesapları Nasıl Açabilirim?

Yorum hizmeti için oluşturulacak hesapları ücretsiz olarak ilgili platformlardan sağlayabilirsiniz, dikkat etmeniz gereken husus aynı ip üzerinden sık istekler göndermemektir. Bazı platformlar bu tip durumlarda hesapları kapatabilmektedir.

Yorum Hizmetine Ek Olarak Neler Yapabilirim?

Bu tip elde edeceğiniz hesaplar ile uygulamalara puan verme, işletmelere 5 yıldız verme, youtube videolarına like atma, ya da instagram gönderi beğenme gibi çeşitli farklı hizmetler de sunabilir ve gelir modelinizi büyütebilirsiniz.

23 Mayıs 2020

2020 yılında e-ticaret sitesi kurmak

E-ticaret sitesi kurmak hemen hemen günümüzdeki her insanın en az bir kere düşündüğü ve uygulamaya çekindiği ya da uygulamak için bilmesi gerekenlere bir türlü ulaşamadığı bir sektör olarak kalmıştır.

Bu yazımızda 2020 yılında e-ticaret sitesi kurmak için nelere ihtiyacınız olduğunu ve neleri bilmeniz gerektiğini maddeler halinde anlatalım, sonrasında karar sizin.

e-ticaret sitesi kurmak kaç para?

talep edilen web sitesinin teknik özellikleri ve tasarımı gibi pek çok unsura bağlı olarak değişkenlik gösteren fiyatlar minimum 1000 lira düzeyindedir. Üst limit olarak bir hedef belirlemek bir hayli zor. Özel yazılımlar ile rakamla milyonlarca liraya ulaşabilir.

e ticaret sitesi kurmak zor mu?

Teknik yazılım bilgisi olmayan birisi için e-ticaret sitesi kurmak pek de kolay bir işlem değildir, hem yazılımlar hem yönetilen süreçler tamamen teknik bilgiye ihtiyacı olan birisini gerektirir.

Ancak bu tip yazılımlar hakkında bilginiz yok ise e-ticaret sitesi kurmak mümkün olmayabilir, web site yazılımları hakkında bilginiz var ise e-ticaret sisteminizi rahatlıkla kurabilirsiniz.

e ticaret sitesi kurmak yasal mı?

E-ticaret sitesi kurmak Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı bir husus değildir, her işletme pazarladığı ürün ya da hizmeti online olarak da bir e-ticaret sitesi üzerinden pazarlayabilir.

e ticaret sitesi kurmak için ne gerekli?

Öncelikle bir şirket olmanız gerekiyor, ülkemiz sınırları içerisinde ticaret yapabilmenin temel giriş noktası olan şirket kurulumu işlemlerinizi hallettikten sonra e ticaret sitesi kurmak için yazılım ve alan adı gibi teknik detaylar ile uğraşmaya başlarsınız.

Bu tip teknik detaylar hakkında bilginiz yok ise bir freelancer ile e-ticaret sitesi kurma işlemleri kapsamında çalışabilirsiniz.

e ticaret sitesi kurmak ne demektir?

Özetle e-ticaret sitesi kurmak mevcut işinizin online ortamda yapılabilir hale getirilmesidir, günümüzde artık işletmeler fiziki mağazalar yerine direkt olarak da e ticaret mağazaları kurmayı tercih eder hale gelmişlerdir.

e ticaret sitesi kurmak istiyorum ne yapmalıyım?

Yazılım ve teknik konularda bilginiz olmamasına rağmen bir e-ticaret sitesi sahibi olmak istiyor iseniz en basit ve garantili çözümü webly freelance iş ilanlarında size en uygun hizmeti veren bir freelancer ile çalışmaktır.
E-ticaret sitesi kurmak için ilgili kategorisinde yer alan freelancer ilanları incelemek için tıklayınız.

21 Mayıs 2020

Freelancer Ne Demek?

freelancer ne demek

Freelance; bir kuruma bağlı olmadan, uzun vadeli bir bağlayıcılığı bulunmadan gerçekleştirilen çalışma modeline verilen isimdir. Freelancer ise serbest olarak bir yere bağlı olmadan çalışan kişilerdir. Ülkemizde bu terim “Serbest Meslek Erbabı” olarak düşünülebilir. Bizdeki anlamı hiçbir iş yapmayan kişileri yansıtan bir terim olsa da dijital pazarlama modelinin de gelişmesiyle birlikte insanlar bir firmaya bağlı olmadan çalışmalarını yürütmektedir.

Son yıllarda ülkemizde freelancer olarak çalışan kişiler grafik tasarım çalışması, web sitesi projesi, arama motoru optimizasyonu, içerik yazarlığı, editörlük, çevirmenlik, sosyal medyaya dayalı hizmetler gibi birçok alanda hizmet vermektedir. Serbest olarak çalışan kişiler maaş almazlar. Bu bireyler çalıştıkları iş için bir proje bedeli ya da saatlik çalışma ücreti belirleyerek gelir elde ederler. Çalışma saatleri ve süreleri de kendi isteklerine göre değişir.

Freelancer olarak bir firmaya iş yapan kişi sadece aldığı görevi tamamlar. Firma sigorta ve diğer ihtiyaçları karşılamak zorunda değildir. Ülkemizde birçok alanda iş yoğunluğunun olduğu dönemlerde ya da özel bir uzmanlık gerektiren zamanlarda firmalar freelance hizmet alma yoluna giderler.

Freelancer Çalışanlar Nasıl İş Bulur?

Freelancer görev yapan kişiler iş bulma konusunda tereddüt yaşayabilirler. Ancak bu işe girdikten sonra ne kadar kolay iş bulduğunuzu görünce sizler de şaşıracaksınız. Freelancer olarak çalışma hayatın sürdüren kişilerin iş bulabileceği çok sayıda yöntem mevcuttur;

 • Çevrenize Kendinizi Tanıtın

Çevreniz bir alanda uzmansanız en kolay iş bulma yöntemleri arasındadır. Her değişim kendi çevremizden başlar. Çevrenizdeki insanlar sizin hangi alanda hizmet verdiğinizi bilmelidir. Ayrıca insanlara serbest olarak çalıştığınızı bildirin. Tabii çevrenizdeki insanlarla iş yaparken iş ahlakınızı da koruyun. Size bedelsiz ya da çok uygun ücretlere iş yaptırmak isteyen kişilerden uzak durun. Çevrenize kendinizi tanıtarak ilk müşterilerinizi kolayca bulabilirsiniz.

 • İnternet Sitesi Oluşturun

Yapılan araştırmalar  insanların bir hizmet arayışı içinde oldukları zaman %75’inden fazlasının internet üzerinden arayışa girdikleri belirtilmektedir. Bu yüzden kendinize yaptığınız işle ilgili biyografi ve hizmetlerinizi tanıtıcı nitelikte bir web sitesi oluşturun. Web sitenizde yaptığınız işle ilgili kaliteli ve özgün yazılar paylaşın. Böylece hedef kitlenize doğrudan ulaşabilirsiniz. Lokal SEO çalışmaları konusunda da çok uygun bir bütçeyle destek alırsanız, çevrenizde yaşayan insanlar size kolayca ulaşabilirler. Web sitenizi arama motoru optimizasyonu kurallarına uygun olarak oluşturursanız, internet üzerinden hizmet arayan kullanıcılara arama motorları vasıtasıyla kolayca ulaşabilirsiniz.

 • Dijital Reklam Yöntemlerini Deneyin

Google, gelirlerinin önemli bir bölümünü reklamlar üzerinden elde etmektedir. Bununla birlikte kişisel kullanıcılara ve firmalara en uygun maliyetlerle direkt hedef kitle odaklı reklam yapma şansı vermektedir. Sizler de Google Ads gibi uygulamalar üzerinden kendi reklamınızı yapabilirsiniz. Dijital reklam modelleri çok düşük bütçelerle doğrudan sizden hizmet alacak kişilere ulaşmanızı sağlar. Ayrıca dijital ortamda reklam alan web siteleri ve uygulamaları da tercih edebilirsiniz. Reklam yatırımlarınızı yaptıkça kısa süre içinde meyvesini alabilirsiniz.

 • Sosyal Medyanın Gücünü Kullanın

İnternet üzerinden müşteri bulabilmenin önemli yollarından biri  de sosyal medyadır. Sosyal medya kullanıcıları günümüzde hızlı bir artış göstermektedir. Sosyal medyada çok fazla freelancer iş yapan kişi vardır. Sizler de burada rekabet ortamı olsa da kaliteli bir sosyal medya çalışmasıyla hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya uygulamaları üzerinden verdiğiniz hizmeti tanıtırken aktif olmalı ve yaptığınız işi insanlara tanıtmalısınız. Belli aralıklarla da takipçi kitlesi elde edecek ve insanları size bağlayacak ufak çaplı kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Profesyonel sosyal medya yönetimi ile çok geniş bir müşteri kitlesi elde edebilirsiniz.

 • Forum Sitelerine Üye Olun

Forum sitelerini büyük bir halk pazarına benzetebilirsiniz. İnsanlar burada kişisel işler yapabilecekleri kişileri ararlar. Sizler de genel yapıya sahip ve sektörünüzle ilgili iş bulabileceğiniz forum sitelerine üye olun. Forum siteleri üzerinden hizmet arayan kişilerle iletişim kurabilir ve çalışmaya başlayabilirsiniz. Forum siteleri daha küçük çaplı projeler bulabileceğiniz yerlerdir. Burada güçlü referans ve uygun fiyatlı tekliflerle kendinize kolayca müşteri bulabilirsiniz.

 • Freelance İş Bulma Siteleri

Dünyada son yıllarda büyük bir ses getiren iş bulma siteleri ülkemizde de belli bir oranda başarı yakaladıktan sonra farklı varyasyonlarla hizmet vermeye başlamıştır. Sadece freelance iş bulmanıza yardımcı olacak web sitelerine üye olarak da kendinizi çok sayıda başarılı projenin içinde bulabilirsiniz.

Freelance iş siteleri bazıları ücretsiz olarak hizmet verirken bazıları da yaptığınız iş sonunda işveren kişinin onayıyla tutarın hesabınıza geçmesine dayalı çalışır. Bu siteler genel olarak belli bir komisyon karşılığında sizleri işverenlerle buluşturur. Bu sitelerde kendiniz ilan verebilir ya da iş arayan kişilerin verdiği ilanlara tekliflerde bulunabilirsiniz.

Sadece kendi sektörünüzde freelance hizmeti veren web sitelerini de tercih edebilirsiniz. Bu sitelerde işinizin kalitesi, fiyatlarınız, referanslarınız ve iletişim şekliniz alacağınız işlerde doğrudan etkilidir.

 • Güçlü Referanslar Edinin

Güçlü referanslar her zaman bir birey için daha büyük işlerin aralayıcısı olmuştur. Sizler de çalıştığınız kişiler üzerinden yeni işler alabilirsiniz. Genelde bir sektörde hizmet verdiğiniz bir kişi sizden memnun kalırsa ve sizinle iletişimi güçlüyse çevresine de sizlerden bahsedecektir. Böylece sizler de kolayca çevrenizden iş alabilirsiniz.

Müşteri memnuniyeti odaklı çalışırsanız, yaptığınız işin sonuçlarını takip ederek müşterilerinizi memnun ederseniz tabii ki çevresinde reklamınızı yaparak sizlere yeni işler kazandıracaktır. Gördüğünüz gibi freelancer olarak hizmet veren kişilerin iş bulabilecekleri çok sayıda platform bulunmaktadır.

Freelancer Çalışmak Ne Kazandırır?

Freelancer çalışma sistemi ülkemizde değeri daha yeni yeni anlaşılan bir olgudur. Birçok insan serbest zamanlı, bir yere bağlı olmadan gerçekleştirilen bu çalışma sistemine karşı yön yargılıdır. İşte sizlere freelancer çalışma şeklini tercih etmek için birkaç geçerli sebep;

 • Çalışma saatlerinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Yani çalışma saatleriniz esnektir.
 • Vereceğiniz hizmet karşısında alacağınız ücreti belirleme şansınız vardır.
 • İstediğiniz müşteriyle iş yapma şansına erişebilirsiniz.
 • Güçlü referanslar elde edebilirsiniz.
 • Görev almak istediğiniz projeleri kendiniz tercih edebilirsiniz. İstemeyeceğiniz bir projede çalışma şansınız yoktur.
 • Bir ofise bağlı olarak çalışmak zorunda değilsiniz. Ofisiniz bugün bir kafe olurken diğer gün doğada kendinize çalışma ortamı yaratabilirsiniz.
 • Yapacağınız işten en yüksek geliri elde edebilirsiniz.
 • Çalışma aralarınızda molalarınızı kendiniz belirleyebilirsiniz.
 • İstediğiniz zaman dilimlerinde tatil yapabilirsiniz. Ayrıca tatilde bile kısa bir vakit ayırarak işinize hakim olabilirsiniz.
 • Hiç kimseye kılık ve kıyafet konusunda hesap vermek zorunda değilsiniz. Evde pijamayla dahi çalışma şansınız vardır.
 • Bireysel çalışma sisteminizi istediğiniz gibi uygulayabilirsiniz.

Freelancer çalışanlar gördüğünüz gibi birçok konuda oldukça avantajlı şartlarda çalışırlar. Ancak ülkemizde bu işe girerek gelir elde etmekte zorlanan kişiler de vardır. Disiplinli çalışan, insan ilişkileri iyi olan ve kaliteli işler ortaya çıkaran kişiler her zaman yüksek gelirler elde edebilir. Şimdi de sizlerle freelancer çalışma sisteminin olumsuz yanlarını inceleyelim.

Freelancer Çalışma Ne Kaybettirir?

Özgür ve bireysel çalışma fikri insanları freelance çalışma sistemine itmektedir. Özellikle gençler arasında yayılan freelancer şekli çalışma sisteminin bazı kayıpları da beraberinde getirdiği bir gerçektir. Bu liste göreceli de olsa gelin bu çalışma sisteminin olumsuz yanlarına birlikte bakalım;

 • Ne kadar çalışırsanız gelirleriniz o kadar artar. Sağlık durumu ya da tatil yaptığınızda gelir elde edemezsiniz.
 • Sosyal bir güvence konusunda kendi başınızın çaresine bakmak zorunda kalırsınız. Sigorta işlemlerinizi iş aldığınız firmalar yürütmez.
 • Uzun bir süre iş bulamama şansınız olabilir. Bu durumda kendinizi idare edecek gelir elde etmekte zorlanabilirsiniz.
 • Bazı projelerde ücret almadan ya da çok uygun fiyatlara çalışabilirsiniz. Bu durum diğer işlerinizi de aksatabilir.
 • Ödeme alma konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz. İş yaptığınız kişiler sizlere bir ödeme yapmaktan kaçınabilirler.
 • Bazı projelerde işi alabilmek için düşük fiyatlı teklifler vermek zorunda kalabilirsiniz.
 • Bir anlaşmazlık durumunda yasal bir dayanak bulmakta zorlanabilirsiniz.
 • Büyük firmalarla çalışma konusunda zorluk yaşayabilirsiniz.
 • Fatura kesmeniz gereken durumlarda zorluklar yaşayabilirsiniz.
 • Bazı dönemlerde çok uzun saatler boyunca çalışmak zorunda kalabilirsiniz.

Gördüğümüz gibi freelancer olarak çalışmanın bazı olumsuz yanları da vardır. Ödeme konusunda sorunlar yaşamak istemiyorsanız freelance iş yapanlarla kurumları buluşturan bir platformlar bu açıdan profesyonel olarak çalışabileceğiniz alanlardır. Bu kurumlar üzerinden iş alarak ödemenizi sorunsuz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Freelancer İş Kolları Nelerdir?

Freelancer olarak görev yapmak isteyen kişiler farklı alanlarda çalışabilirler. Serbest şekilde çalışabileceğiniz alanlardan genel olarak sizlere bahsedelim;

 • Animasyon&Video

Serbest zamanlı olarak görsel ve video multimedya içerikleri konusunda birçok projede yer alabilirsiniz. Bu alanda 3D animasyon video oluşturabilir,  logo animasyon yazabilir ya da video içeriklerin kurgulanması konusunda hizmet verebilirsiniz. Ayrıca bir sektöre ya da video kanalına yönelik olarak hedef odaklı multimedya çalışmaları yapabilirsiniz.  Günümüzde birçok marka video sektöründe profesyonel destek almaktadır. Yabancı filmlerde Türkçe seslendirme ya da Türkçe içerikler için yabancı dilde seslendirme çalışmalarını gerçekleştirebilirsiniz.

 • Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama tüm dünyada hızla yayılmaya  başlayan bir alan olarak karşımıza çıkar. Firmalar artık tüm satış işlemlerini internet üzerinden farklı kanallarla gerçekleştirmektedir.        Dijital pazarlama alanında sosyal medya hesap yönetimi desteği verebilirsiniz. Ayrıca takipçi kitlesi oluşturma gibi konularda da güncel sosyal medya platformlarında çalışabilirsiniz. Sosyal medya uzmanları ve danışmanları bu alanda çalışabilirler.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) alanında freelance danışmanlık hizmeti verebilirsiniz. Web sitelerini arama motoru kurallarına uygun şekilde Google gibi araçların sonuç sayfalarında üst sıralara çıkarma konusunda destek olabilirsiniz. Dijital pazarlama faaliyetleri kapsamında firmaların ürün ve hizmetlerini Influencer marketing çalışmaları sayesinde pazarlamaları konusunda destek olabilirsiniz. Kendi güçlü sosyal medya hesaplarınız üzerinden tanıtım çalışmaları yapabilir ya da daha farklı şirketlerden bu konuda destek alabilirsiniz.

Arama motorları üzerinde firmalara SEM pazarlama teknikleri konusunda danışmanlık hizmeti verebilirsiniz.  Firmalara özel arama motoru ve çeşitli kanallar üzerinde reklam içerikleri hazırlayabilirsiniz. Birçok web sitesine arama motoru optimizasyonu çalışmaları için tanıtım yazısı hazırlayabilir ya da kendi kanallarınız üzerinden tanıtım yapma fırsatı sunabilirsiniz.

 • Grafik Tasarım

Grafik tasarım konusunda uzmanlığınız varsa firmalara ve şahıslara dijital ortamda reklam faaliyetleri konusunda destek olabilirsiniz. İllüstrasyon çizimleriyle farklı alanlarda gelir elde edebilirsiniz.  Müşterilerinizin istedikleri görselleri çizebilir ve dijital ortama aktarabilirsiniz.

Firma ya da markayı öne çıkaracak, ona karakter katacak olan bir logo tasarımı hizmeti verebilirsiniz.  Farklı sektörlerde firmalara değer katan logolar tasarlayarak istediğiniz gelirleri elde edebilirsiniz. Ayrıca web sitesi tasarımı konusunda da hizmet verebilirsiniz. Webmaster olarak birçok kişisel ve kurumsal web sitesi tasarımı projesinde yer alabilirsiniz.  Ayrıca grafik tasarım alanında photoshop ve görsel optimizasyonu alanında hizmet verebilirsiniz.

 • Yazı&Çeviri

İnternet ortamında son zamanlarda gelişen hizmet alanlarından biri de içerik yazarlığıdır. SEO çalışmalarını yürüten web siteleri için içerik üretimi yapabilirsiniz. Makale yazarak ek gelir de elde etme şansınız vardır. Ayrıca akademik, ticari ya da diğer alanlarda yabancı dil çevirisi yaparak da para kazanabilirsiniz.  Ayrıca dijital ya da basılı yayınlar için editörlük de yapabilirsiniz.  İçerik yazarları tarafından oluşturulan içerikleri anlatım, SEO uyumu, dil bilgisi ve yazım noktalama yönünden inceleyebilirsiniz.

 • Yazılım& Teknoloji

Dijital dünyada web siteleri ve firmalar için yazılım hizmetleri verebilirsiniz. Antivirüs programları satabilirsiniz.  Bunun yanında mobil uygulama geliştirerek firmaların Android ve Apple Store üzerinde sunmasına yardımcı olabilirsiniz.  Ayrıca web programlama ve kod yazılımı gibi konularda firmalara destek olabilirsiniz.

WordPress tabanlı web sitesi kurabilir ve yönetim paneli konusunda müşterilerinize destek olabilirsiniz.  Kişisel web siteleri, e ticaret siteleri, bloglar,  kurumsal web sayfalarını WordPress üzerinden oluşturabilirsiniz. Ayrıca hazır web siteleri kurarak kurumlara ve kişilere teslim edebilirsiniz.

E ticaret danışmanlığı hizmeti de alabilirsiniz. E ticaret hizmeti vermek isteyen kurumlara site kurulumu ve çeşitli pazarlama yöntemleri ile tanıtım çalışmaları konusunda destek olabilirsiniz.

Özetle

Freelancer; bir kuruma bağlı olmadan farklı alanlarda çalışmalar yürüten kişidir. Serbest zamanlı olarak istediğiniz işlerde görev alabilirsiniz.

Freelance olarak çalışmak isteyen kişiler çevresi, sosyal medya, web sitesi, arama motorları, reklam ve tanıtım çalışmaları, freelancer iş bulma platformları ve forumlar gibi alanlardan iş bulabilirler.

Freelancer olarak video, animasyon,  dijital pazarlama,  grafik, tasarım,  yazı, çeviri, yazılım ve teknoloji gibi birçok alanda hizmet verebilirsiniz.  İstediğiniz zaman çalışarak büyük gelirler elde edebilir ve kendi işinizi yürütebilirsiniz.

14 Mart 2020

Türkiye’de Freelancer Çalışma Siteleri

freelancer siteleri

freelancer siteleri ; belli bir uzmanlık alanında serbest hizmet vermeye yönelik çalışan kişilerin bir arada olduğu sitelerdir. Ülkemizde bir firmaya bağlı olmadan kolayca işinizi yürütebilirsiniz. Serbest olarak çalışan kişiler internet üzerinden hizmet arayanlar ile hizmet verenleri buluşturan freelancer çalışma sitelerinden kolayca iş bulabilirler.

 • Webly
 • Proje Kurdu
 • Uzman Kirala
 • Elaman.net
 • Bionluk
 • Sanalişçi
 • R10
 • Herişi
 • Sadeceon
 • Armut
 • Eksperin
 • Sahibinden
 • Backlink
 • Hızlıbul

Ülkemizde hem yabancı web siteleri hem de Türkiye kaynaklı web siteleri aracılığı ile evinizde oturarak dünyanın her yerinde size ihtiyaç duyan kişilere ulaşabilir ve birçok projede yer alabilirsiniz. Detaylara geçmeden önce dilerseniz freelancer nedir adlı yazımızı okuyarak daha kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.

İşte size Türkiye’de freelancer çalışma siteleri;

2019 yılında faaliyetlerine başlayan ve “Yeni Nesil Freelancer Merkezi” sloganıyla yola çıkan platform, kısa süre içinde geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmıştır. Bu platform üzerinde animasyon video, dijital pazarlama,  grafik-tasarım,  yazı ve çeviri,  yazılım-teknoloji gibi birçok kategoride onlarca uzmanlık alanında çevrim içi hizmet alabilir ya da satabilirsiniz.

Sisteme üye olarak uzmanlık alanınızın altında ilan  verebilirsiniz. Ayrıca alıcı ilanlarını da inceleyebilirsiniz. Alıcı ile satıcı iletişim kurduktan sonra iş verilir. Ödeme alınır ve ödeme havuz sisteminde bekletilir. Sonrasında iş teslimi yapılır ve onay verildiği anda ödeme alınır. Sistem sizden belli bir komisyon keserek çalışır. Burada kolayca müşteri bulabilir ve gelirlerinizi arttırabilirsiniz. Ayrıca başarılı işler çıkararak güçlü referanslar edinebilirsiniz.

 • Proje Kurdu

Burada sürekli güncel iş ilanı bulabilirsiniz. Web sitesinin en avantajlı yanlarından biri de uzmanlık alanlarının çok çeşitli olmasıdır. Freelancer siteleri arasında bu şirket dünyanın en büyük freelance platformlarından biri olan freelancer.com sitesinin Türkiye versiyonu olarak gösterilmektedir. Sistem çok basit bir çalışma prensibine sahiptir.

İlanlara bakarak teklifinizi gönderebilirsiniz.  Proje sahibi size onay verdikten sonra çalışmaya başlayabilirsiniz. Projenizi teslim ederek puan kazanabilir ve güçlü referanslar elde edebilirsiniz. Ödeme alma konusunda da sorun yaşamazsınız. Web sitesinin Alexa Türkiye sıralaması da ilk 5000 içinde olduğu için çok nitelikli işler alabilirsiniz.

 • Uzman Kirala

Ülkemizdeki en köklü serbest çalışma siteleri arasındadır. Sistem üzerinde 65 binden fazla serbest çalışan uzman vardır. Bu uzmanlar 200’den farklı uzmanlık alanında çalışmalarını yürütürler. Sistemde yazılım ve dijital uzmanlık alanlarıyla ilgili ilanlar daha fazladır.  Sistem üzerinde 30 binden fazla aktif ilan bulabilirsiniz.

Sisteme üye olarak uzmanlık alanınızı belirtin. Sonrasında teklifler vererek proje hakkında çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu süreçten sonra teklif bedeliniz havuz hesabında beklemeye alınır.  Teslim ettiğiniz proje onaylandığı anda otomatik olarak ücretiniz hesabınıza geçer. Bu uygulamanın Alexa Türkiye sıralaması ilk 1000 içindedir. Yani uzman kirala Türkiye’de freelancer çalışma siteleri arasında popüler bir yere sahiptir.

 • Eleman.net

Bu web sitesi daha çok iş ilanları vermekteydi. Ancak son yıllarda serbest çalışanlar için iş ilanlarına da yer vermeye başladı.  Detaylı arama üzerinden serbest çalışmayı seçerek uzmanlık alanınızda olan birçok projeye başvuru yapabilirsiniz.

Ana sayfa üzerinde freelance iş ilanları başlığına tıklayarak doğrudan serbest çalışma yapabileceğiniz ilanlara erişim sağlayabilirsiniz.  Buraya özgeçmiş oluşturarak üye olabilirsiniz.  Sistemin olumsuz yanlarından biri ise ödeme işlemlerinin bu firmadan bağımsız olarak yapılmasıdır.  Eleman.net direkt serbest çalışma sistemine dayalı açılmış bir web sitesi değildir. Ancak burada da çok popüler bir site olduğu için güçlü markaların freelance projelerini bulabilirsiniz.

 • Bionluk

Ülkemizdeki en büyük freelancer platformları arasında bulunmaktadır.  Web sitesinde daha çok dijital ortamda çalışmalarınızı yürütebileceğiniz bir ortam bulunur. Bu web sitesine üye olduktan sonra uzmanlık alanınızda ilan verebilirsiniz. Grafik tasarım, internet reklamcılığı,  yazı ve çeviri, video ve animasyon, ses ve müzik, yazılım ve teknoloji, iş ve yönetim başlıklarında hizmet verebilirsiniz.

Sistemde bir iş aldığınızda alıcı ödemeyi yapar. Yapılan ödeme bir havuzda birikir. Sizler projeyi yürüterek işi teslim edersiniz. Ardından hizmet verdiğiniz kişi çalışmanızı onaylar ve tutar hesabınıza geçer.  İş tesliminden sonra bionluk sizden %20 oranında hizmet bedeli keser. Bu servis üzerinden çok büyük projeler alarak güzel paralar kazanabilirsiniz.

 • Sanal İşçi

Ülkemizdeki faaliyetlerini her geçen gün arttıran platform, hizmet vermeniz için üye olmanızı gerektirir. Üye olurken kendi yetenek alanlarınızı işaretlersiniz. Web sitesi işaretlediğiniz yeteneklerinize göre sizleri kategorize eder. Web sitesi üzerinde daha çok web dünyası ve bilişim teknolojileri alanlarına dayalı hizmet alabilirsiniz.

Web sitesinde kendinize özel etkili bir profil oluşturabilir ve insanlara kendinize tanıtabilirsiniz. Sistemde sadece gold üyelere canlı chat ve kısa mesaj bildirimi açık olacaktır. Hizmet verdiğiniz kişiler profilinize yorum yapabilir, sizleri takip edebilir ya da favorilerine ekleyerek daha sonra da ulaşabilirler. Yolun başında olanlar için pratik ve güvenli bir freelancer iş platformudur.

Ülkemizdeki en köklü webmaster forumlarından biridir. Bu forumda birçok konuda bilgi girişi yapabileceğiniz gibi özellikle web tasarım, dijital pazarlama, arama motoru optimizasyonu, içerik yazarlığı ve bilişim alanlarında hizmet verebilirsiniz. Alıcı ile satıcıların kolayca buluşabildiği bir platformdur.

Siteye üye olabilmek için davetiyeye ihtiyacınız vardır. Üye olan bir kişi size davetiye yollamadan kayıt işlemi gerçekleştiremezsiniz. Ayrıca yaptığınız tüm işler puanlanabilir. Ticaret puanınız sizin sicilinizi belirler. R10 tam pişmeye başladığınız dönemlerde size çok iyi gelecek bir platformdur. Ücretsiz üyelik olduğu gibi ücretli paketleri de vardır. Web sitesi 2000’li yılların en başından bu yana hizmet vermektedir. Bazı alanlarda taban fiyat uygulaması vardır. Mesela Türkçe makale hizmetinde 100 kelimesi 1.5 TL’nin altına iş verilmez.

 • Wmaracı

R10 ile birlikte Türkiye’nin en büyük webmaster portalları arasındadır. Web sitesine üyelik alımları belli aralıklarla kapanır. Alımların açık olduğu zamanlarda kolaya üye olabilirsiniz. Sistem üzerinde çok sayıda iş bulabileceğinizi ifade edelim. Sizlere makale yazarlığı, editörlük, web tasarım, yazılım, e ticaret, dijital pazarlama ve daha birçok alanda etkili çözümler sunmaktadır.

Sistemde kendiniz ilan açabilir ya da iş alanların belli başlıklarda açtıkları ilana başvuru yapabilirsiniz. Başvurularınız mesajlaşma üzerinden yapılır. Ücret ödemesi aranızdaki anlaşmaya göre yapılır. Ancak bazı işlerde taban fiyat uygulaması vardır. İş teslimi sonunda karşılıklı değerlendirme yapabilirsiniz. Birçok iş alarak ticaret sicilinizi iyileştirebilirsiniz.  Yolun başındaki freelancerlar için çok ideal bir başlama platformudur. Taban fiyatlar r10’a göre düşüktür.

 • Her İşi

Kısa bir süre önce yayın hayatına başlasa da ülkemizde geniş bir freelancer topluluğu elde etmiştir. Sistemde 5000 üzerinde uzman olarak görev yapan kişi bulabilirsiniz.  Bu web sitesinde grafik tasarım,  yazı ve çeviri,  internet reklamcılığı,  video ve reklam,  mobil hizmet,  ses ve müzik,  yazılım ve teknoloji,  iş yönetimi alanlarında hizmet alabilirsiniz.

Sistemden iş alabilmek için üye olmanız gerekir. İşverenler web sitesi üzerinden ilan oluşturur.  Sonrasında uzmanlar ilanlara teklif verir. Yapılan anlaşma sonrası iş bedeli havuz hesapta bekletilir.  İş teslim edildikten sonra onay verildiğinde ödemeniz gerçekleşir. Yaptığınız işlerde %20 hizmet bedeli web sitesine verirsiniz. Orta dereceli işler alabilmeniz için etkili bir platform olarak karşımıza çıkar.

 • SadeceOn

Bionluk  tarzında çalışan bir freelancer topluluktur. Web sitesi üzerinde çok sayıda alanda uzmanlık verebilirsiniz. Sisteme üye olduktan sonra hizmet verdiğiniz alanda bir ilan açabilirsiniz. Sonrasında işverenler size ulaşarak anlaşma yaparlar.

Alıcı ile anlaştığınızda ödeme havuz hesabında beklemeye alınır. İş teslimi yaptığınızda alıcı inceleyerek onay verir. Onay aldıktan sonra ödemeniz hesabınıza geçer.  İş teslimi sonrasında sistem sizden belli bir hizmet bedeli alır. Özellikle dijital alanda uzmanlığınız varsa kaliteli projelerde görev almanız için son derece etkili bir platformdur.

 • Armut

Ülkemizde en çok bilinen freelancer siteleri arasındadır. Bunun sebebi ise fiziksel olarak da hizmet verebileceğiniz birçok kategori bulunmasıdır. Bu uygulama üzerinden ustalık işlerine dahi ilan bulabilirsiniz. Sistemin çalışma şekli üyelik üzerinden gerçekleştirilir.

Bir hizmet almak isteyenler sisteme kayıt yaptırır. Sonrasında ise  ücretsiz olarak teklifler sunulur. Açılan hizmete verilen teklifler arasında işi veren kişi bir seçim yapar. Teklif verildiğinde işi alırsanız hemen çalışmanızı yaparak ödemenizi alabilirsiniz. Ayrıca yaptığınız işlerde değerlendirmeler de yapılır. Bu değerlendirmeler sizlere referans oluşturabilir.

Ayrıca mobil uygulaması olan nadir bir Türk freelancer sitesi olarak karşımıza çıkar. Bu uygulama bünyesindeki farklı kategoriler ve her geçen gün büyüyen yapısıyla profesyonelleşme aşamasında sizlere çok şey katacaktır.

 • Sahibinden

Daha çok araba alım satım platformu olarak karşımıza çıkmaktadır. Sizler de bir profil oluşturarak dijital pazarlama, makale yazarlığı, web tasarım ve e ticaret gibi alanlarda ilan oluşturabilir ve iş yapabilirsiniz. Bu platformun freelance iş kapasitesi yeni yeni artmaktadır. Bu yüzden pek tercih edilen bir uygulama değildir. Ancak farklı bir platform üzerinden kendinize iş bulabilmek için üye olarak profil güncellemesi yapmanızı ve arada hesabınızı kontrol etmenizi önerebiliriz.

 • Eksperin

Ülkemizde uzun yıllardan beri geçerliliği olan bir freelancer iş bulma sitesidir. Bu web sitesine üye olarak iş arayan kişilere kolayca ulaşabilirsiniz.  Sisteme üye olarak kolayca işlem yapabilirsiniz.  Çalışma mantığı ise çok basittir.

İşverenler öncelikle hizmet almak istedikleri konuyu arama kutusuna yazarlar. Sonrasında uzman listesinden size ulaşırlar.  Sonrasında görüşme talebi oluştururlar.  Sonrasında görüşme onayı verdiğiniz anda iş arayan kişiye bilgileriniz gönderilir.  Ardından görüşmeler yapılır ve ödeme yapılır. Ödeme bir havuzda bekletilir. İş teslimi yaptığınız an ödeme alabilirsiniz.  Sistem üzerinden hukuk danışmanlığından  teknoloji ve pazarlamaya kadar çok geniş bir iş sahası mevcuttur.  Farklı uzmanlık alanlarındaki kişilerin incelemesi gereken bir platformdur.

 • backlink.com.tr

2011 yılında çalışmalarına start vermiş Türkiye kökenli bir freelancer iş bulma sitesidir. Bu platformda  tanıtım yazısı, genel satış, SEO paketleri, makale ve editörlük gibi alanlarda iş bulabilirsiniz. Daha çok dijital sektöre dayalı olan web sitesi geniş bir tabana hitap eden platformlar arasındadır.

Backlink.com.tr platformu üzerinden ürün ve hizmetleriniz hakkında ilanlar oluşturabilirsiniz. Bir iş için anlaştığınızda ödeme alıcı tarafından yapılır. Alıcının yaptığı ödeme bir havuzda tutulur. İş teslimi sonunda onay verildiği anda hemen alacağınız tutar hesabınıza düşer. Ancak platform yaptığınız işlerden %20’lik bir komisyon kesmektedir. Yüksek fiyatlı iş alabileceğiniz bir platformdur. Ayrıca ödeme konusunda da sıkıntı yaşamayacağınızı belirtebiliriz.

 • Hızlı Bul

Türkiye’de freelancer çalışma siteleri arasında yer alır. Bu firma web master alanında yer alan iş açığını kapatma, işverenle uzmanları bir araya getirme amacıyla hizmet vermeye başlamıştır. 2015 yılından beri hizmet veren platforma üye olarak iş bulabilirsiniz.

Sistem üzerinde alıcılar sizin ilanlarınız için sizinle iletişime geçerler. Anlaştığınız işler için ödeme yapılır. Sonrasında para havuz hesabında bekletilir. İş tamamlayarak onay aldığınız anda ödemeniz hesabınıza aktarılır. Aldığınız işi belirlediğiniz sürede teslim etmeniz gerekir. Onaydan sonra tutar hesabınıza aktarılır. Bu web sitesinin en güzel yanı komisyon oranının %10 olmasıdır. Ayrıca kaliteli ve yüksek kazançlı işler bulabileceğiniz bir uygulamadır.  Platformun en  dikkat çeken özelliklerinden biri de ödeme limitinin olmamasıdır. Yani hesabınızda ne kadar olursa olsun para çekme işlemi talep edebilirsiniz.

Bitirirken

Türkiye’de freelancer çalışma siteleri üzerinden uzmanlıklarını pazarlayabilirsiniz. Yeteneklerinize ve uzmanlık alanınıza göre serbest zamanlı işler alabilirsiniz. Freelancer web siteleri işverenlerle buluşmanızı sağlar.

Freelancer çalışma siteleri farklı sistemlerle hizmet vermektedirler. Bazı sitelerde sadece işveren ve uzman buluşurken bazılarında da para ödemesi havuzda bekletilerek iş onayı sonrası ödeme alınmasıdır.

Türkiye kökenli birçok platformda büyük projelerde görev alabilir ve referanslarınız arasına önemli kurumları ekleyebilirsiniz. Serbest zamanlı çalışırken bu firmalar sayesinde iş bulma ve ödeme alma konusunda hiçbir sorun yaşamazsınız. Bilinenin aksine ülkemizde de yerli olarak hizmet veren çok sayıda gelişmiş ve gelişmekte olan freelancer çalışma siteleri mevcuttur.

 

28 Şubat 2020

Freelance Çalışma Nedir?

freelance

Bu yazımızda dijital dünyanın önlenemez yükselişi ile ortaya çıkan freelance çalışma modeli nedir, hangi meslek grupları için uygundur, sunduğu avantajlar ve beraberinde getirdiği dezavantajlar nelerdir yakından inceliyoruz.

Freelancer Nedir?

 • Freelance Çalışanların Avantajları
 • Freelance Çalışanların Dezavantajları
 • Freelancer Çalışma Türleri
  • Bağlı olduğu kuruma ek olarak freelance çalışanlar
  • Tam zamanlı freelance çalışanlar
  • Sözleşme dönemi süresince tek bir kişiye bağlı freelance çalışanlar
  • Serbest meslek sahibi freelance çalışanlar
 • Freelance Yapılacak İşler
  • Yazılım
  • Grafik Tasarım
  • Online Eğitmenlik
  • Dijital Pazarlama Uzmanlığı
  • İçerik Yönetimi
  • Video Animasyon

Freelancer Nedir?

Serbest çalışan kişiler için kullanılan Freelancer ifadesi, İngilizce kökenli bir kelime olmakla birlikte “serbest mızrak” anlamına gelmektedir. Günümüzde yeni yeni gelişmekte olan bu iş modeli, pek fazla kişi tarafından bilinmese de sunduğu avantajlar ile günden günde popülarite kazanmaya devam etmektedir. Adeta bir kuruma bağlı kalmak istemeyen özgür ruhlu iş insanları için ortaya çıkan bu iş modeli, rahatına düşkün kişiler tarafından da sıkça tercih edilmektedir.

freelancer nedir

freelancer-nedir

Bir memur edasıyla 9-5 çalışmanın ötesinde olan freelancer çalışanlar, birçok konuda avantajlı konumdadır ancak unutulmamalıdır ki her güzel şeyin bir de pek bahsedilmeyen kötü tarafları vardır. Freelancer çalışanlar için bu dezavantajlar bir miktar can sıkıcı olsa da kendi evinde çalışmanın verdiği huzur bunları unutmak için fazlasıyla yeterli gibi. Peki freelance çalışmanın iyi ve kötü yönleri neler?

Freelance Çalışanların Avantajları

freelancer calisanlarin avantajlari

freelancer çalışanların avantajları

 • Freelance iş modelini tercih eden kişilerin belirli bir mesai aralıkları yoktur, bu kişiler mesai saatlerini çalışma planına göre tamamıyla kendileri belirlemektedir. Bu süre 3 saat olabildiği gibi 13 saat de olabilmektedir.
 • Freelance çalışanlar diğer çalışma modellerinin aksine sabah 9’da iş başı yapmazlar, hayatlarında geç uyandıkları için kızacak patronları yoktur. Bu nedenle olacak ki ister gündüz isterseniz de gece dilediğiniz saatlerde gönlünüzde gibi çalışabilir, kendi işinizin patronu olabilirsiniz.
 • Freelancer kişilerin iş hayatı genellikle belirli bir döngüde ilerlemekte ve kişiler hayatlarını idame ettirebilmek adına ne pahasına olursa olsun bu döngüyü devam ettirmek zorundadırlar. Hepinizin merak ettiği bu döngü iş bulmak, projeyi zamanında teslim etmek ve parayı alarak tekrar başa dönmek üzerine kuruludur.
 • Eğer yaptığınız plana sıkı sıkıya bağlı biriyseniz freelance iş modelinde geleneksel iş modellerinin aksine tek bir projeye bağlı kalmak zorunda değilsinizdir. Karşınıza çeşitli fırsatlar çıktığında ya da daha fazla gelire ihtiyaç duyduğunuzda birden fazla işi bir arada yürütebilirsiniz.

Freelance Çalışanların Dezavantajları

 • Freelance iş modelinin avantajları kadar bir o kadar da dezavantajları bulunmaktadır. Bunlar arasındaki en önemli problem ise emeklilik sorunudur. Ancak bu durumun de diğer pek çok konuda olduğu gibi bir çözümü bulunmaktadır. Freelancer kişiler bir şahıs şirketi açarak Bağ-Kur’lu olabilmekte ve sosyal haklardan faydalanabilmektedirler.
 • Asla unutulmamalıdır ki bu iş modelinde en önemli kriterlerden bir tanesi aldığınız işleri zamanında teslim etmenizdir. Eğer disiplinli birisi değilseniz bir plana sadık kalmamak yeni işler almanızı zorlaştıracağı gibi işvereniniz ile aranızın bozulmasına da yol açabilir.
 • Freelance iş modelini tercih eden kişiler Türkiye’nin hatta dünyanın birçok bölgesinden kişiler ile çalışmaktadırlar. Bu kişilerden birçoğu yüz yüze görüşmediğiniz, size dijital platformlardan ulaşan kişiler olmaktadır. Bu nedenle herhangi bir sözleşme imzalanmaması ya da ön ödeme alınmaması halinde işveren projenin ortasında vazgeçerek emeklerinizin boşa gitmesine sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle çalışmaya başlamadan önce sözleşme imzalamak haklarınızı korumak adına son derece kritiktir.
 • Frelance çalışanların en büyük sorunlarından bir diğeri ise iş bulamamaktır. Evet, freelance iş modelinde böyle bir ihtimal yok değil. Ancak iyi bir portföy sunar ve olumlu bir tablo çizerseniz kim size neden iş vermesin öyle değil mi?

Freelancer Çalışma Türleri

Freelancer kişiler bağlı olduğu kuruma ek olarak freelance çalışanlar, tam zamanlı freelance çalışanlar, sözleşme dönemi süresince tek bir kişiye bağlı freelance çalışanlar ve serbest meslek sahibi freelance çalışanlar olmak üzere dörde ayrılmaktadır.

Bağlı olduğu kuruma ek olarak freelance çalışanlar

Bağlı olduğu kuruma ek olarak freelance çalışan kişiler genellikle ek gelir elde etmek adına bu işi yapmaktadırlar. Aynı zamanda bu kişiler yeni bir işletme girişimde bulunmanın eşiğinde oldukları gibi ileride kendi işinin patronu olma yolunda emin adımlar ile ilerlemektedirler.

Tam zamanlı freelance çalışanlar

Tam zamanlı freelance çalışan kişiler herhangi bir kurum ya da kuruluşa bağlı olmamakla birlikte gelirlerini tamamıyla freelance çalışma modeli üzerinden kazanmaktadırlar. Bu kişiler çalışmak için genellikle ev, ofis ya da kafe gibi alanları tercih etmekte ve işverenleri için çalışmalar yürütmektedirler.

Sözleşme dönemi süresince tek bir kişiye bağlı freelance çalışanlar

Bu kişiler sözleşme dönemi süresince yalnızca bir kişiye bağlı çalışmakta ve o kişi için proje geliştirmektedirler. Uzun bir yılın ardından sıkılmış kişiler için harika bir tercih olan bu yöntem, minik bir mola vermek için de oldukça idealdir.

Serbest meslek sahibi freelance çalışanlar

Serbest meslek sahibi freelance çalışanlar, geleneksel iş yöntemlerinin yanı sıra dijitaldeki geleceği öngören ve bu alanda da var olmak isteyen kişilerden oluşmaktadır. Bir yandan geleneksel iş yöntemlerine devam ederken diğer bir taraftan da dijitalde karşısına çıkan iş fırsatlarını değerlendiren bu pasif çalışanlar son derece akılcı bir çalışma yürütse de iş yükünün beraberinde getirdiği yoğun tempo nedeniyle genç yaşta yıpranabilmektedirler.

Freelance Yapılacak İşler

Günümüzde freelance çalışma modeli yaygın olarak yazılım, grafik tasarım, editörlük ve online eğitmenlik gibi dijital alanlarda tercih edilmektedir. Ancak iş alanı kesinlikle bununla sınırlı değildir, örneğin bir e-ticaret yöneticisi de freelance iş modelini benimseyerek kariyerini bu şekilde devam ettirebilmektedir.

Yazılım

Halk arasındaki genel tabiri ile yazılımcılık, geleceğin meslekleri arasında ilk sıraya oynamaktadır. Cep telefonlarından beyaz eşyalara kadar neredeyse hayatımızın her noktasında aktif rol oynayan yazılımlar, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kendisini geliştirecek bir yazılımcıya ihtiyaç duyacaktır. Bu nedenle yapay zeka gibi teknolojiler her ne kadar birçok mesleğin sona ermiş olmasına sebep olsa da yazılımcılar her daim çalışmaya devam edecek ve insanlığa yeni projeler kazandıracaktır.

Tahmin edebileceğiniz üzere büyük oranda freelance iş modelini tercih eden iş alanlarından bir tanesi de şüphesiz yazılımcılardır. Eğer siz de yazılım teknolojilerine ilgi duyuyorsanız hemen bir programlama dili öğrenmeye başlayarak ilk adımı atabilirsiniz, henüz hiçbir şey için geç kalmış sayılmazsınız.

Grafik Tasarım

Dijital sektörün bir başka yaygın iş alanlarından olan grafik tasarım, sunduğu iş imkanları ile de oldukça revaçtadır. Photoshop, Illustrator, Corel Draw gibi grafik tabanlı programlarını iyi düzeyde kullanması bilen grafikerlerin logo, katalog, arayüz tasarımları yaptığı bu meslekte talep oldukça yüksek. Ancak her alanda olduğu gibi grafik tasarım sektöründe de iyi bir portföy şart.

Online Eğitmenlik

Son dönemin en yaygın iş alanlarından bir tanesi olan online eğitmenlik, internet üzerinden eğitim almak isteyen kişilerin ilk tercihlerinden bir tanesi haline gelmiş durumda. Udemy gibi eğitim platformlarının da yaygınlaşması ile çığ gibi büyüyen bu hizmet 7’den 70’e herkesi etkisi altına almış durumda.

Dijital Pazarlama Uzmanlığı

Dijital dünyanın yükselişini fark eden işletmelerin en büyük yardımcısı konumunda olan dijital pazarlama uzmanları, yeni nesil pazarlama yöntemlerinin de en büyük temsilcisi. Arama motoru optimizasyonu, dijital reklamcılık ve sosyal medya uzmanlığı gibi alanlarda çalışmalar yapan dijital pazarlama uzmanları genellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler ile çalışsa da hedef kitlesi arasında büyük ölçekli işletmeler de yok değil.

İçerik Yönetimi

Geçmişten günümüze popülerliğini korumayı başaran mesleklerden bir diğeri ise içerik yönetimi yani editörlüktür. Bundan 10 yıl önce otomobil ve teknoloji dergileri ile karşımıza çıkan editörlerin dijital dünyanın gelişimi ile evrimleşmesi sonucunda ortaya çıkan içerik yönetimi, genellikle blog ve e-ticaret siteleri için tercih edilmektedir.

Video Animasyon

Listemizin belki de en eğlenceli iş alanlarından bir tanesi olan video animasyon, çizgi filmler, tanıtım videoları ve animasyonlar hazırlamayı seven kişilerin mutlaka ilgilenmesi gereken iş alanlarından birisi. Eğer drone ile çekimler yapmak, reklam filmleri ve animasyonlar hazırlamak ilginizi çekiyorsa video animasyon, freelance yapabileceğiniz işler arasında sizin için en uygun olanı.

Freelance iş modeli henüz ülkemizde tam anlamıyla yaygın olmasa da günden güne daha fazla şirketin tercih etmesi ile birlikte geniş kitlelere ulaşmak üzere. Eğer siz de bir freelancer olma yolunda ilerliyor iseniz bu süreçte “o da ne?”, “işsiz misin?” gibi ifadelerin yanı sıra “iki tuşa basıp para kazanıyorsunuz” sözlerini duymaya hazır olmanızı tavsiye ediyoruz. webly ailesine katılarak başarılı bir freelancer olmak için ilk adımı atabilirsiniz.

22 Şubat 2020

Webly’de 20 Liraya Yaptırabileceğiniz 55 Farklı İş

20 liralik isler

Yeni nesil freelancer merkezi webly’de 20 lira aşağısına yaptırabileceğiniz 55 farklı işi sizin için listeledik. Listenin tavan fiyatı 20 lira şeklindedir. Bu harika listede 2 liraya bile hizmet bulabilirsiniz. Üstelik işinize en uygun freelancerı seçmek için yüzlerce alternatifiniz var.

Webly’de 20 liradan daha ucuza satın alabileceğiniz 55 farklı iş

 • Dekupe
 • Arka plan silme
 • Dizgi
 • Fake whatsapp
 • Netflix
 • Stock vektör
 • Redaksiyon
 • İngilizce makale
 • İmla denetimi
 • El yazılarının dijital ortama aktarılması
 • E-ticaret sitenize özgün banner
 • Google yorum hizmeti
 • Tanıtım yazısı
 • Sosyal medya postları
 • İngilizce – Türkçe çeviri
 • Kitap ve dergi dizaynı
 • 2d animasyon reklamı
 • Konuşma metinleri
 • Reklam metinleri
 • Youtube video izlenme
 • Youtube video görüntüleme
 • Arka plan beyazlatma
 • Özel kütüphaneler
 • Davetiye tasarımı
 • Fotoğraf düzenleme
 • Spin makale
 • Logo tasarımı
 • Makale
 • Metin tercümesi
 • Ürün tanıtım metinleri
 • Arapça çeviri
 • Sesten yazıya dönüştürme
 • Etkili Metinler
 • Video montaj
 • Facebook içerik
 • Broşür tasarımı
 • Azerice çeviri
 • İnstagram izlenme
 • İngilizce çeviri
 • Rusça çeviri
 • Grafik tasarım
 • Re-write
 • Tanıtım makaleleri
 • Twitter takipçi
 • İnstagram Takipçi
 • Facebook Takipçi
 • Fotoğraf düzenleme
 • Fotoğraf renklendirme
 • Ödev
 • Youtube abone
 • İnstagram beğeni
 • Yazım kontrolü
 • Almanca çeviri
 • Web siteleri
 • Youtube yorum

 

1 – Dekupe

Dijital dünyada her şey bir resim ile başlar. Web projeleriniz ve özel sosyal medya hesaplarınız için resimlerinizi dekupe işlemine sokarak daha harika görüntüleri takipçilerinize ya da ziyaretçilerinize sunabilirsiniz.

teklife git

teklife git

2- Arka plan silme

Rahatsız edici arka plan görüntüleri sadece sizi değil herkesi sinir ediyor olabilir. Daha temiz resimler, daha güzel görüntüler hem pazarlama gücünü hem satış miktarını emin olun doğrudan etkileyen temel unsurlar arasında yer alıyor.

teklife git

teklife git

3- Dizgi

Rahatsız edici arka plan görüntüleri sadece sizi değil herkesi sinir ediyor olabilir. Daha temiz resimler, daha güzel görüntüler hem pazarlama gücünü hem satış miktarını emin olun doğrudan etkileyen temel unsurlar arasında yer alıyor.

teklife git

teklife git

4- Fake whatsapp

77 farklı ülkeden fake whatsapp numaraları ile istediğiniz gibi özgürce whatsapp kullanın. Tek kullanımlık sms doğrulama kodları ile farklı pek çok iş yapabilirsiniz.

teklife git

teklife git

5- Netflix

Netflix’i 1 ay boyunca 4k ultra hd kalitesinde 10 liraya izlemek! Bu harika teklife kim hayır diyebilir ki?

teklife git

teklife git

6- Stock vektör

Yüksek abonelik ücretleri ile bir kaç görsel almak ne kadar sıkıcı tahmin edebiliyoruz. 4 adet stock vektör dosyasına aylık ücret ödemeden tek seferlik sahip olabilir ve lisanslı olarak kullanabilirsiniz.

teklife git

teklife git

7- Redaksiyon

Redaksiyon hizmetini bundan daha uygun fiyata ve bu kalitede bulabilmeniz pek mümkün gözükmüyor.

teklife git

teklife git

8- İngilizce makale

Global projeleriniz ya da Türkçe projelerinizin global ziyaretçileri için özel metinler oluşturma zamanı gelmedi mi ?

teklife git

teklife git

9- İmla denetimi

Yazılarınızın imla denetiminden geçmesi gerektiğini düşünüyor iseniz bu ilan tam size göre.

teklife git

teklife git

10- El yazılarının dijital ortama aktarılması

Çok fazla el yazısı, kitap ya da fiziksel metniniz mi var ? Aranabilir PDF’ler halinde teslim almaya ne dersiniz?

teklife git

teklife git

11- E-ticaret sitenize özgün banner

Pazarlama da banner’ın önemini vurgulamak ve sizi sıkmak yerine hemen ilana davet ediyorum.

teklife git

teklife git

12- Google yorum hizmeti

İşletmenizi konuşturalım. google yorum hizmeti ile siz de işletmeniz hakkındaki pozitif düşüncelerin artmasını ve müşterilerinizin etkilenmesini sağlayın.

teklife git

teklife git

13- Tanıtım yazısı

Backlink ve seo çalışmalarının en etkili türü olan tanıtım yazısı ile sitelerinizi sıralamada hareketlendirmeye başlayın.

teklife git

teklife git

14- Sosyal medya postları

Sosyal medya hesaplarınız ile kaliteli görselleri birleştirin, takipçileriniz ile aranızda harika bir bağ kurun.

teklife git

teklife git

15- İngilizce – Türkçe çeviri

Profesyonel çeviri hizmetlerinden yararlanır.

teklife git

teklife git

16- Kitap ve dergi dizaynı

Kitap ve dergilerinizin görsel düzeninden rahatsız mısınız ? İşte tam size göre bir hizmet.

teklife git

teklife git

17- 2d animasyon reklamı

2d Animasyon reklamlarınız için 20 liradan başlayan rakamlarla fiyat teklifi alın.

teklife git

teklife git

18- Konuşma metinleri

Özel gün ve geceler, toplantılar ya da farklı işler için konuşma metinleri konusunda sorun yaşıyor iseniz bir uzman desteği almanız çok şeyi değiştirebilir.

teklife git

teklife git

19- Reklam metinleri

Reklamlarınızda doğru metinleri tespit edemiyor, alıcılara erişimde problem mi yaşıyorsunuz? Belki de müşterilerinizi harekete geçirici o kelimeleri bulamıyorsunuzdur.

teklife git

teklife git

20- Youtube video izlenme

Video izlenme sayınızı arttırarak trend videolar listesine girmeye hazırlanın.

teklife git

teklife git

21- Youtube video görüntüleme

Youtube videolarınızda görüntülenme sayısının prestij için ne kadar önemli olduğunu unutmayın. İşte tam size göre bir hizmet.

teklife git

teklife git

22- Arka plan beyazlatma

Resimlerinizin arka planını beyazlatarak daha fazlı kitleye erişebileceğinizi biliyor musunuz?

teklife git

teklife git

23- Özel kütüphaneler

Web projeleriniz için özel kütüphanelere ihtiyacınız var ise bu ilan tam size göre.

teklife git

teklife git

24- Davetiye tasarımı

Yeni nesil çizgiler ve modern renkler kullanarak davetiye tasarımları yaptırın, davetlilerinizi henüz o gün gelmeden heyecanlandırın.

teklife git

teklife git

25- Fotoğraf düzenleme

Fotoğraflarınızdaki ufak çaplı düzenleme işlemlerini yaptırın.

teklife git

teklife git

26- Spin makale

Kolay ve hızlı spin makaleler ile özellikle resim sitelerinizi daha canlı ve estetik hale kavuşturun.

teklife git

teklife git

27- Logo tasarımı

Logo bir marka oluşumu için çok şey ifade etmektedir. Siz de profesyonel bir logo ile kendi markanızın peşinde koşmaya hazırlanın.

teklife git

teklife git

28- Makale

Özgün içerikler ile arama motoru algoritmalarına uyumlu web projeleri oluşturun, Mevcut projelerinizin gücüne güç katın.

teklife git

teklife git

29- Metin tercümesi

Herhangi bir dil de metün tercümesine mi ihtiyacınız var. Merak etmeyin webly ekibi sizin için iş başında.

teklife git

teklife git

30- Ürün tanıtım metinleri

Ürünlerinizi en doğru şekilde tanıtarak alıcılara ulaşın.

teklife git

teklife git

31- Arapça çeviri

Arapçe çevirmen bulamıyor musunuz? Artık buldunuz =)

teklife git

teklife git

32- Sesten yazıya dönüştürme

Video, film, belgesel vb. içerikleri metine dönüştürmeniz mi gerekiyor. İşte webly de size göre harika bir hizmet.

teklife git

teklife git

32- Etkili Metinler

İnternet sitelerinin temel yapı taşları olarak bilinen metinleri etkili bir biçimde hazırlatarak ziyaretçilerinize maksimum kullanıcı deneyimi sağlayın.

teklife git

teklife git

34- Video montaj

Videolarınızda basit düzeyde montajlar yaptırın.

teklife git

teklife git

35- Facebook içerik

Facebook sayfalarınız ya da hesaplarınız için içerikler hazırlatın.

teklife git

teklife git

36- Broşür tasarımı

Doğru bir broşür tasarımı ile alıcı kitlenizi etkilemeye başlayın.

teklife git

teklife git

37- Azerice çeviri

Azerice dilinden türkçe ya da ingilizceye çeviri yaptırmak istemez misiniz?

teklife git

teklife git

38- İnstagram izlenme

İnstagram videolarınızın izlenme sayısını arttırarak hem prestij kazanın hem de keşfet için süreklilik arz eden hususlardan bir tanesini aradan çıkarın.

teklife git

teklife git

39- İngilizce çeviri

İngilizce metinleri çevirmek için bir tercümen gerekiyor ise dopru tercüman webly’de.

teklife git

teklife git

40- Rusça çeviri

Rusça – Türkçe arasında çift taraflı çeviri hizmetinden faydalanın.

teklife git

teklife git

41- Grafik tasarım

Grafik ve tasarım işleriniz için en doğru freelancer ile çalışın

teklife git

teklife git

42- Re-write

Metinlerinizin düzenlenmesi ya da farklı sitelerdeki metinlerin yeniden size uyarlanması gerekiyor ise en ekonomik ve hızlı hali ile re-write hizmeti sizi bekliyor.

teklife git

teklife git

43- Tanıtım makaleleri

Backlink ve seo çalışmalarınız için tanıtım yazılarınızı hazırlatın.

teklife git

teklife git

44- Twitter takipçi

Twitter takipçi satın alarak sosyal medya fenomenleri arasında yer almaya başlayın.

teklife git

teklife git

45- İnstagram Takipçi

İnstagram hesabınızdaki takipçi sayısını az mı buluyorsunuz? işte tam size göre bir hizmet daha.

teklife git

teklife git

46- Facebook Takipçi

Facebook sayfalarınızın takipçi sayısı sizi mutlu etmiyor ise biraz destek hiç de fena olmaz.

teklife git

teklife git

47- Fotoğraf düzenleme

Fotoğraflarınızdaki basit düzenlemeleri gerçekleştirin.

teklife git

teklife git

48- Fotoğraf renklendirme

Siyah beyaz fotoğraflarınız için yeni nesil modern çizgiler ve renkler kullanarak renklendirme hizmeti satın alın.

teklife git

teklife git

49- Ödev

Yapamadığınız ödevlerinizi hem ekonomik, hem hızlı bir biçimde yaptırın.

teklife git

teklife git

50- Youtube abone

Youtube kanalınız için abone satın alın.

teklife git

teklife git

51- İnstagram beğeni

İnstagram paylaşımlarınız için beğeni satın alın.

teklife git

teklife git

52- Yazım kontrolü

Çok fazla hata içeren metin ve içerikleriniz mi var, hemen kontrol ettirin ve maksimum kullanıcı deneyimi sağlayın.

teklife git

teklife git

53- Almanca çeviri

Almanca – Türkçe çevirileriniz için doğru adrestesiniz.

teklife git

teklife git

54- Web siteleri

Otomasyon web siteleri oluşturmak için freelancer aramayı artık bırakabilirsiniz.

teklife git

teklife git

55- Youtube yorum

youtube kanalınız için yorum mu gerekiyor, aramayı durdurabilirsiniz. Webly sizin için her şeyi hazırladı =)

teklife git

teklife git

Bu kadarı bana yetmez diyenler olduğunu görür gibiyim. Merak etmeyin, çok daha profesyonel çalışmalar ile webly binlerce hizmet arasından size en uygun olan freelancerı seçmenizi bekliyor.

 

 

 

 

 

19 Şubat 2020

Mutlu ve Başarılı Bir Freelancer Olmak İçin 7 İpucu

başarılı freelancer

Freelancer çalışmak sadece iş arayanlar tarafında değil iş verenler tarafında da son yıllarda popülerliğini arttıran bir çalışma modeli olmaktadır. Buffer tarafından yapılan bir ankette, 2.500 katılımcının %99’u kariyerleri boyunca en azından bir süre uzaktan çalışmayı denemek istediklerini söylemişlerdir. Anketten de anlaşılacağı üzere serbest çalışma modeli insanların %99’una cazip gözükmektedir.

Ancak freelancer olarak uzaktan çalışma gözüktüğü kadar kolay olmamakla birlikte, beraberinde bir hayli zorluklar da getirmektedir. Bazı insanlar için aşırı çalışma, herhangi bir çalışma sınırı koymama, günlük ev işlerinin işleri kesintiye uğratması, çalışma motivasyonu ve üretkenliğe doğrudan etki eder.

Pek çok unsur freelancer çalışma modelini etkilemekte başarıya ve mutluluğa giden yolda karşınıza çıkmaktadır. Siz de başarılı aynı zamanda da mutlu bir freelancer olmak için 7 ipucuna mutlaka göz atın.

1) Sınırları belirleyin

Mutlaka bir sınır belirleyin. Kendi projelerinize ya da müşterilerinize alırı bir zaman ayırarak kişisel zamanınızı işlerin arasında kaybetmeyin. Doğru zaman dilimlerin de ve yeterli miktarda çalışmak için sıkı prensipler edinin. Çalışma saatlerinizi esnetmeyin özellikle saatler konusunda taviz vermeyin.

2) Özel bir çalışma alanı belirleyin

Her ne kadar serbest çalışma adı altında freelance bir meslek dalı oluşmuş ise de mutlaka özel bir çalışma alanında işlerinizi yürütün. Çalışma ortamında dikkat dağıtan şeylerin olmaması işlerinizin aksamaması ve maksimum performans için çok önemlidir. Çalışırken bir yandan oyun konsoluna gözünüzün kayması, tv kanallarında geçen son dakika haberleri, falanca dizinin yeni fragmanı ya da herhangi bir maçın özeti gibi göz önünde dolaşan unsurlar motivasyonunuzu düşürecek, dikkatinizi dağıtacaktır.

Aynı zamanda yatak içerisinde çalışırken uyuyakalmak gibi durumları hiç hesaba katmıyorum. Özel alanınızda dikkat dağıtıcı unsurları yok edin, işinizi konsantre olun. Bu işlem için evinizin bir köşesini ofis alanına dönüştürerek işe başlayabilirsiniz ve bu kısmı sadece çalışma saatlerinde kullanmayı temel prensip olarak ilke edinin.

3) Sıralamaları değiştirin

Bazı durumlarda siz farkında olmadan dikkatinizi dağıtan arka plan sesleri, ışıklandırma ve çalışma saatleri projelerin teslimatı için ciddi riskler taşıyabilir. Adaptasyon problemleri yaşadığınızı fark ettiğiniz zaman dilimlerinde kafeler, açık alanlar, evinizin balkon ya da terası gibi alanlarda çalışma adaptasyonunuzu değiştirebilir, pozitif olarak verim almanızı sağlayabilir.

Bir çalışma alanı bulma konusunda pek emin değilseniz konumlar hakkında bilgi ve yorumlar içeren tripadvisor gibi sitelerden yararlanın. Mümkünse freelance sosyal medya gruplarında konumlar hakkında fikir alışverişlerinde bulunun.

4) Bir program yapın (ve buna uyun)

Özgür çalışmanın temel ilkesinin sizi yöneten birinin olmadığını asla unutmayın. Ancak kendinizin de yönetime ihtiyaç duyacağı gerçeğini asla göz ardı etmeyin. İşin özünde disiplin kesinlikle şart. Haftalık hedefler en ideal zaman aralıkları olarak tartışmasız en sağlıklı programları çıkarmanızı sağlayacaktır. Hedeflerinizi haftalık olarak belirlemek için bir kaç saatinizi ayırın ve hergün bu hedeflere ulaşmak için kendinize görevler belirleyin. (Bu görevleri asla ihmal etmeyin)

Çalışma saatlerinizi planlayabilecek kadar şanslı olanlardan iseniz, ailenize ayırmanız gereken zaman dilimi, evrak işleri, dijital projeler, yeni görüşmeler gibi işiniz ile ilgili ya da ilgisiz maddeleri sıralayarak programlayın. Günü planlamanın size ait olduğu zaman diliminde yemek araları ve çeşitli dinlenme sürelerini asla planlamayı ihmal etmeyin.

5) Önceliklerinizi bilin

Önceliklerini tespit eden ve bunun farkında olan insanlar her zaman daha kolay ve doğru kararlar almaktadırlar. Siz de kendiniz için önemli olan hedefleri ölçmeli ve kariyeriniz için sıralamaya sokmalısınız. Örneğin önceliklerinizden bir tanesi ailenize ayırmanız gereken zaman ise, hazırladığınız program da mutlaka eşinize ve çocuklarınıza yer ayırmalısınız. Ya da öncelikleriniz arasında kariyerinizi freelancer olarak büyütmek var ise bu amaç için kişisel gelişim kursları, online eğitimler gibi ihtiyaçlarınıza zaman ayırın.

 6) Doğru araçlara yatırım yapın

Freelancer çalışma sisteminde kullanılan yazılım, araç, program vb. materyaller işlerin başarıya ulaşmasında büyük rol oynamaktadır. Hizmet kitlenize uygun doğru iletişim araçları (whatsapp, skype vb.), işinizi kolaylaştıracak masa üstü ya da mobil uygulamalar, cihaz güvenliğinizi sağlayacak antivirüs yazılımları gibi ihtiyaçlarınız için doğru yatırımlar ile işinize verdiği yanıtın sağlıklı olduğundan emin olun. Gerekirse özel yazılım ya da programlar sipariş ederek iş hayatınızı kolaylaştırın. Bu tip yatırımlarda aceleci olmadan tecrübelerinizi biriktirerek, gerçekten sorun ya da ihtiyaçlarınıza çözüm olacak ürünlere yatırım yapın. Ücretsiz alternatifi olan uygulamalar için maliyeti en düşük tutma ilkesini esas alabilirsiniz.

 7) Kendinizi unutmayın

Herkesin iş dışında da bir hayata ihtiyacı olduğu gerçeğinden kaçmayın ve siz de huzurlu zaman dilimlerini öncelikleriniz arasına koyun. Sizi heyecanlandıran, sakinleştiren, negatif yükünüzü atmanızı sağlayan şeylere zaman ayırmayı asla unutmayın. İş dışında kalan zamanlarda çeşitli etkinlikler ya da seminerlere katılmak sizin için harika bir fırsat olabilir, ancak işlerden uzaklaşmak da bir o kadar fayda sağlayabilir.

Sonuçta ideal yaşam tarzınızı belirlemek için özgür çalışma modelini tercih eden kişilerdensiniz, bu ayrıcalığı iyi kullanın.

Makalenin daha fazla kişi tarafından okunmasını sağlamak için aşağıda yer alan platformlarda paylaşabilirsiniz.
[easy-social-share ukey=”1578835998″]

18 Ocak 2020

Freelancer Nedir?

freelancer

Freelancer olmak gelişen teknoloji ve günden güne hızla büyüyen dijital dünyanın vazgeçilmez iş modelleri arasında her geçen gün kendisine daha üst sıralarda yer bulmaya başlıyor. Bu yazımızda başarılı bir freelancer olabilmek için bilmeniz gereken tüm detaylara yer vererek sizi de özgür çalışma modeline teşvik etmeyi planlıyoruz.

Freelancer Nedir?

Freelancer
herhangi bir ofis, kişi ya da kuruma doğrudan bağlı olmaksızın çalışan, dijital üretkenlik hususunda kendini geliştirmiş, insanlara çevrim içi olarak hizmetler sunabilen, bu işlemleri gerçekleştirirken hem çalışma saatlerini hem de çalışma ortamını özgür hissettiği sınırlar içerisinde gerçekleştiren kişilerdir.

Freelancer Olmaya Nereden Başlayabilirim?


Başlangıç için bilmeniz gereken altın kural üretmeniz gereken bir hizmet olduğunun farkına varabilmenizdir. Dünya üzerindeki farklı ülkelerde günlük 1 dolar gibi rakamlara bile ağır işlerde çalışan insanlar bulunabiliyor ise sizin güzel paralar kazanabilmek için güzel üretimler yapmanız gerekliliği kaçınılmazdır. Dolayısı ile freelancer olabilmek için 1. adım üretime hazırlık aşaması olarak temel alınır. Eğer sanal alemde üretebilecek herhangi bir hizmetiniz yok ise freelancer çalışmak size çok da uygun bir kategori olmayabilir.
Dilimize geçtiği manası ile bir serbest çalışan olabilmek için ilk kural üreteceğiniz hizmetin dijital olması, dünyanın herhangi bir ülkesine dakikalar içerisinde teslim edilebilmesi, satın almaya değer olmasıdır. Ek olarak kendi satın almayacağınız hizmetleri asla insanlara satamayacağınızın da farkına varmanız gerekliliği kaçınılmazdır.
Sanal alemde üretim konusunda karar verdikten sonra 2. aşama olan ” peki ne üreteceğim? ” sorusuna yeni bir başlık altında devam edelim.

Popüler Freelancer İş Kategorileri Nelerdir?

Dünya üzerindeki tüm işletmelerin hızla internet mağazası açmaya yönlenmesi ve günden güne pazardaki rekabetin artması bu sektördeki iş kategorilerini her ne kadar arttırsa da müşterinin kalite arayışını da arttırarak “nitelikli freelancer” arayışına insanları yönlendirmektedir. Dolayısı ile sizin herhangi bir kategoride kendinizi geliştirmekten bir tık öteye giderek kendinizi “çok daha iyi” geliştirmelisiniz ve mutlaka çalışmalarınıza diğer projelerden daha farklı fikirler, katkılar, farklılıklar katmalısınız. İnsanların sizinle çalışmak için bir nedeni olmalı.

Freelancer İş Kategorileri

Grafik Tasarım
Dijital Pazarlama
İnternet Reklamcılığı
Metin – Çeviri
Ses – Müzik
Video – Animasyon
Yazılım
Teknoloji
vb. ana kategoriler altında yüzlerce alt kategori içerisinde freelancer iş kategorileri listelenir. Bu aşamada uzmanlaşmak istediğiniz kategori tespit edilmeli ve ilgili alanda çalışmalar yapılmalıdır. Bu çalışmalar hizmet satacak düzeye gelene kadar devam edilmeli ve mutlaka alanında kendini geliştirecek, en iyisi olacak düşüncesi ile hareket edilmelidir.

Kimler Freelancer Olabilir?

Freelancer olmak bir ek iş, ek gelir modeli ya da rahatlıkla yapılabilecek eylemler ile gelir elde etmek olarak algılanmamalıdır. Dijital dünyaya zaman ayırmayı, öğrenmeyi ve öğrendiklerini geliştirmeyi seven, bunlara ek olarak geliştirdiği hizmeti pazarlama düzeyine getirebilen insanlar freelancer olabilirler. Herhangi bir dijital yeteneği olmayan ya da bu tip yeteneklere yatkınlığı olmayanlar bu sektörde iş bulmakta oldukça zorluk çekeceklerdir.

 

Bir Freelancer’ın Sorumlulukları Var Mıdır?

Nasıl ki günlük işlerinizde patronunuza karşı çeşitli sorumluluklarınız var ise serbest çalışma modelinde de bu tip sorumluluklarınız vardır. İşlerin zamanında ve anlaşıldığı şekli ile teslim edilmesi bu sektördeki en önemli hususlardır. Bunlar dışında kalan çalışma yeri ve saatleri gibi hususlar freelancer tarafından belirlenir. Herhangi bir işinizdeki teslim zaman ve süresi gibi hususlar mutlaka sonraki işlerinizi etkileyecek ve dijital itibarınızın gelecekte olumlu ya da olumsuz yön çizmesine neden olacaktır. Bir freelancer’ın normal bir çalışandan çok daha fazla sorumluluğu vardır, olmalıdır.

Hangi Kategoride Freelancer Olmalıyım?

Freelancer olmak bir tercihten ziyade yetenek ile de alakalıdır. Ancak insanın tercihlerini de yeteneklerinin doğrudan etkileyeceğini işin içine katarsak ortaya çıkan tabloda belki de çok fazla bir seçim alternatifimiz olmayabilir. Örneğin sizin “pazarlama” ile ilgili bir yeteneğiniz var yaşantınızda bu eylemle çalışıyor, hayatınızı sürdürüyor ve gelir elde ediyor iken: freelancer olarak video animasyon alanına yönelmek yerine “dijital pazarlamaya” yönlenmek hem işinizi kolaylaştıracak hem de kelime anlamı olarak “özgür çalışma” olan freelance dünyasının tadını çıkarmanızı sağlayacaktır.

Freelancer Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Serbest çalışma modelinin en çok tercih edilme nedeni herhangi bir bağlılık söz konusu olmadan kendi sorumluluklarınız çerçevesinde çalışmak, evden ofisten ya da herhangi bir yerden çevrim içi olarak işlerinizi yönetmek freelance sektörü en popüler hale getiren unsurlardan bir tanesidir. Freelance çalışma modelinin avantajlarını maddeler halinde sıralayacak olursak;
Müşteri seçimi
Esnek çalışma saatleri
İş seçimi
Özgür fiyat belirleme politikası
Maksimum gelir imkanı
Özgür mola dilimleri
Özgür tatil dilimleri
Serbest kıyafet ile çalışma
Mekansal problem olmadan çalışma
vb. unsurlar freelancer çalışmanın avantajları arasınde yer almaktadır. Ancak bu sektör her zaman avantajlar ile dolu olmayabilir. Gelin bir de ters açıdan bu kategorinin dezavantajlarına bakalım.

Freelancer Çalışmanın Dezavantajları Nelerdir?

Sürekli özgür çalışmadan bahsediyoruz, ancak özgürlük bile göreceli bir kavramdır ve sınırları mutlaka vardır. Freelancerlar içinde emin olun bazı sınırlar var, olmadığını düşünenler için dezavantaj olarak gelin bu problemleri listeleyelim.
Çalıştığınız kadar kazanabilirsiniz  Evet, çalışmazsanız, hasta olursanız, tatil yaparsanız kazanamazsınız.
İzinler, sosyal faaliyetler birer maddi kayıp olarak gözükür
Uzun süre işsiz ve parasız kalabilirsiniz.
Aynı müşterilere uzun süre ücretsiz destek vermek zorunda kalabilirsiniz.
Ödeme konusunda ciddi problemler yaşayabilirsiniz. (webly gibi freelancer merkezleri bu problemi yaşamamanız için var)
İşler her zaman istediğiniz gibi gitmeyebilir.
Teslimat gecikmelerinde bir firmaya tanınan ayrıcalıklardan yararlanamazsınız.
Firmalardan genellikle 1-0 geride ya da 1-0 önde olma durumunun karmaşasında kalırsınız.

En Kolay Freelancer Kategoriler Hangileridir ?

Her alanda olduğu gibi dijital dünyanın iş sektöründe de basit, orta ve zor basamaklar vardır. Serbest çalışmanın en kolay ve hızlı adımı microsoft office ile çalışmaktır. Evet, tahmin ettiğiniz gibi makale yazarak, içerik üreterek, üretilmiş içeriklerin imla kurallarını denetleyerek, ya da herhangi bir maliyet sunum, hesaplama vb. ürünleri diğer office programlarıyla üretilebilen işler yapmaktır.
 

En Çok Para Kazandıran Freelancer Meslek Dalları Hangileridir?

Her alanda olduğu gibi bu alanda da kazançların kategoriye göre az ya da çok olma hususu söz konusudur. Örneğin bir makale yazarı ile bir php developer’ın aynı rakamı kazanması beklenemez. Tabi iş yükü olarak da aynı efor ile çalışmaları beklenemez. Freelancerların kazanç miktarı aslında pazarlama alanına göre de değişkenlik gösterebilir. Siz herkesin bir şekilde wordpress kurabileceği bir pazar yerinde wordpress kurulum hizmeti satıyor iseniz 20 liraya bile bu işi yapamayabilirsiniz. Ancak bu alanla hiç bir ilgisi olmayan insanlara bu işlemleri 1.000 liradan dahi pazarlayabileceğiniz yerler mutlaka bulunmaktadır.
Ancak iş yükü ve kar marjı göz önünde bulundurularak en çok kazandıran freelancer kategorilerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.
Yazılım hizmetleri  Mobil Programlama [Popüler]
Dijital Pazarlama Google Ads Danışmanlığı ve Uzmanlığı
Sosyal Reklamcılık yönetimi
Pr yönetimi [Geleceğin Meslek Dalları Arasında]
Sosyal Medya Uzmanlığı Sosyal Medya Danışmanlığı
Sosyal Medya Yöneticiliği
İçerik Yöneticiliği
Grafik Tasarım İşleri
Video Animasyon İşleri
Gibi kategoriler popüler ve en çok kazandıran sektörler arasında yer almaktadır. Özellikle ilerleyen yıllarda içerik yönetimi ciddi anlamda değerlenecek ve şu an ki bulunduğu klasmana göre kat ve kat daha değerli bir meslek dalı haline gelecektir. Her geçen gün internet üzerindeki içeriğin yaygınlaşması ve kaliteli içeriğin daha zor erişilebilir olması bu kaçınılmaz gerçeği desteklemektedir.

Freelancer İş Bulunabilecek Web Siteleri Hangileridir?

Webly
Upwork
Toptal
Simply Hired
PeoplePerHour
Aquent
Crowded
The Creative Group
Fiverr
99Designs
Nexxt
Writer Access
TaskRabbit
Skyword
Designhill
Freelancer
Guru
Hireable
FlexJobs

Popüler Bir Freelancer Olmak İçin Neler Yapılabilir?

Özellikle freelancer merkezleri ile alıcı ve satıcıları bir araya getiren online sistemler sayesinde hem iş bulmak hem de iş vermek daha kolay ve hızlı bir hale gelmiştir. Bu sistemlerin alıcılar ve satıcılar için bir diğer güzel yanı ise yapılan işlerin yorumlarının tek bir sayfada toplanması ve gelecekteki müşterilerin de çalışmadan önce bu yorumlara göre karar vermeleridir. Dolayısı ile her müşteri ve yorumu çok önemlidir. Başarıya giden yolda aşağıdaki maddelere dikkat ederek ilerlemeniz geleceğinizin daha profesyonel bir freelancer itibarına sahip olmasını doğrudan etkileyecektir.
Harika bir satış konusu açın bu çok önemlidir.
Yapacağınız tüm işlemleri açıkça belirtin.
Müşteriniz ile işe başlamadan önce görüşün ve mutlaka teyit alın.
Gerekirse mutlaka sözleşme yapın.
İş teslim sürenizi mutlaka bir kaç gün fazla gösterin.
İşi kesinlikle daha erken teslim edin.
Güvenli alışveriş sistemlerinde harici iletişim ve ödeme bilgisi paylaşmayın bu müşterinin güvenini kıracaktır.
Detaylı raporlama sunun.
Hoş bir şekilde vedalaşın, unutmayın tekrarlayan siparişler mutlaka olacaktır.
 

Freelancer Fatura ve Vergi İşlemlerini Nasıl Halleder?

Türkiye Cumhuriyeti gelir vergisi kanununa göre bu hususlar açıkça belirtilmiştir. Herhangi bir karışıklık ya da karmaşa kesinlikle mevcut değildir. Bilmeniz gereken ana madde herkes kendi elde ettiği gelirden sorumludur. Örneğin webly gibi freelancer siteleri çalışanlardan elde ettiği komisyonlar için freelancer çalışanlara fatura keser. Dolayısı ile freelancer müşterisine kendi faturasını kesmek zorundadır. Ve yine kanunlara göre kimse kimse için fatura kesemez. Bu tip durumlarda evrakta sahtecilik suçu ile suçlanabilir ve cezalandırılabilirsiniz. Yasal problemler ile karşılaşmamak için iki çözüm ile vergi ve fatura problemlerinizi yine yasalar çerçevesinde halledebilirsiniz.
1- Serbest Meslek Makbuzu Kesin
Müşterilerinize serbest meslek makbuzu keserek çalışabilir ve çalışmadığınız zaman vergi ödemeden, sadece aldığınız ücretin vergisini ödeyerek, herhangi bir muhasebe, stopaj vb. masraflara girmeden resmi olarak müşterilerinizin gider göstermesi için serbest meslek makbuzu kesebilirsiniz ve ilerleyen zamanlarda hiç bir yasal problem yaşamazsınız. Bu hususu daha detaylı anlayabilmeniz için farklı bir yazımda detaylı olarak bu konuyu ele alacağım.
2- Gider Pusulası Düzenletin
Müşterilerinizden size yapılan ödemeler için gider pusulası düzenlemelerini isteyin. Gider pusulası ile müşteri ödediği rakamı devlete gider olarak gösterebilecektir. Tabi bu koşulun yıllık belirli miktarda sınırları vardır.
Siz yıllık 22.000 TL ve üzeri gelir elde ediyor iseniz ve bu gelir düzenli ise bu iki seçenek size uygun olmayacaktır. Bu rakam ve süreklilik bir arada ise freelancer artık düzenli gelir elde eden bir işletme olmuş demektir ve yasal prosedürleri işleyerek firmasını kurmalıdır.
Makalenin daha fazla kişi tarafından okunmasını sağlamak için aşağıda yer alan platformlarda paylaşabilirsiniz.

12 Ocak 2020